A Mesemúzeum alapötlete Kányádi Sándor Kossuth-díjas költőtől származik, aki a Budavári Önkormányzattal és a Petőfi Irodalmi Múzeummal összefogva helyszínt és szakmai hátteret talált ötlete megvalósításához. A barokk épület egyébként több mint 250 éves, felújítása 2010-ben kezdődött. A múzeum állandó kiállítása a Magyar tündérmese világa címet viseli, és arra szolgál, hogy a látogatók bejárva a mese útját találkozhassanak a mesék állandó szereplőivel, részt vehessenek az igazi mesebéli próbákon, majd megérkezzenek az őket megillető trónszékhez.
A múzeumban jelenleg működő időszaki kiállítása a magyar mesegyűjtés első száz évét mutatja be a látogatóknak. A múzeum vezetése szorgalmazná, hogy évente több alkalommal tartsanak közös rendezvényeket más intézményekkel. Ilyen lesz például a mesefesztivál, könyv- és játékvásár, vers- és mesemondó találkozó. Az épület minden szeglete a mesék világát idézi, az udvaron álló kút az élet vizét szimbolizálja, mellyel az égig érő fát lehet meglocsolni. A műhelyben létrehoztak egy olvasó-, egy hallgató és filmkészítő kuckót, valamint egy színpadot is.
A mesemúzeum könyvállományát a Pagony és a Móra Könyvkiadó adta össze. Helmich Katalin múzeumpedagógus, a koncepció kitalálója elmondta, hogy keddenként, szerdánkét és péntekenként bejelentett iskolai és óvodai csoportokat várnak, a csütörtök, a szombat és a vasárnap pedig a családoké. Szerveznek író-olvasó találkozókat, színházi előadásokat, drámafoglalkozásokat, de lehetőség nyílik - például születésnapok alkalmával - a múzeumi tér kibérlésére is. A múzeum létrejöttét az Emmi Alfa pályázata tette lehetővé, amely arra szolgál, hogy az önkormányzati múzeumok kiállításaikat fejleszthessék. A múzeum megnyitója 2012. szeptember 30-án, vasárnap volt.