A program célja
A Tempus IV mindenekelőtt az olyan együttműködések kialakítását kívánja elősegíteni, amelyek modernizálni kívánják a partnerországok felsőoktatását, és összhangban állnak az Európai Unió Lisszaboni Stratégiájával és a Bolognai Folyamattal.
Ezen túlmenően a IV szakasz céljai:
- a felsőoktatás minőségének javítása a partnerországokban
- a felsőoktatási intézmények fejlesztése, különös tekintettel a nemzetközi együttműködések és a modernizációs folyamathoz szükségek kapacitások fejlesztésére, valamint a munkaerőpiaci és a társadalmi kapcsolatok kiépítésének elősegítésére
- az emberi erőforrások fejlesztésének elősegítése
- a kultúrák és a népek közti különbségek elfogadásának és a párbeszédnek az elősegítése a partnerországok és az EU között.
Részt vevő országok köre
- Az Európai Unió 27 tagállama
- Kedvezményezett (partner) országok:
- Nyugat-balkán országok: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Montenegró, Szerbia és Koszovó (az ENSZ BT 1244. sz. határozatának alapján).
- Kelet-európai, észak-afrikai és közel-keleti országok: Algéria, Azerbajdzsán, Egyiptom, Fehéroroszország, Grúzia, Jordánia, Libanon, Líbia (részvételéről még folynak a tárgyalások) Marokkó, Moldova, Oroszország, Örményország, Palesztin Nemzeti Hatóság, Szíria, Tunézia, Ukrajna.
- Közép-ázsiai országok: Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán.
- Önköltségi alapon részt vevő országok:
- Az EU tagjelölt országok: Horvátország, Törökország
- EFTA/EGT országok: Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc
A pályázásra jogosultak köre
- felsőoktatási intézmények
- az európai felsőoktatást népszerűsítő, fejlesztő vagy az Európán belüli, illetve a nemzetközi együttműködésekben érdekelt felsőoktatási intézmények hálózatai, szervezetei, szövetségei
- állami vagy közintézmények (a felsőoktatáshoz kapcsolódó minisztériumok, országos vagy regionális szervezetek)
- országos vagy nemzetközi rektori, oktatói és hallgatói szervezetek
- állami vagy magánvállalatok
- kereskedelmi, szakmai kamarák vagy más szakmai szervezetek
- civil szervezetek
- társadalmi partnerek és képzési szervezeteik
- állami vagy közintézmények (a felsőoktatáshoz kapcsolódó minisztériumok, országos vagy regionális szervezetek)
- Egyéni szakértők is részt vehetnek az együttműködésekben, ha bevonásuk indokolt és az összes partnerintézmény számára segítséget jelent a projekt céljainak megvalósításában.
Támogatható tevékenységek:
- Joint Project - Közös projekt
A JP projektek képezik a Tempus program alapját, amelyben intézményközi együttműködések támogatására pályázhatnak meghatározott intézménycsoportok, ún. intézményi konzorciumok. A közös projektek lehetőséget adnak arra, hogy az európai unióbeli felsőoktatási intézmények átadják tudásukat a partnerországok intézményeinek. - Structural Measures - Strukturális tevékenységek
Az SM keretében olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek támogatják a felsőoktatási rendszerek struktúrájának reformját és stratégiai fejlesztését.
Pályázati feltételek
Pályázó konzorciumokat az alábbiak szerint kell összeállítani
- Nemzeti projektek esetében
- legalább három felsőoktatási intézmény, három különböző EU tagállamból
- legalább három felsőoktatási intézmény a partnerországból (Koszovó, Montenegró és Macedónia esetében elegendő egy felsőoktatási intézmény).
- legalább három felsőoktatási intézmény, három különböző EU tagállamból
- Több partnerország részvételével megvalósuló projektek esetében
- legalább három felsőoktatási intézmény, három különböző EU tagállamból
- legalább két felsőoktatási intézmény minden, a konzorciumban részt vevő partnerországból
- A strukturális projektekben minden esetben részt kell venniük az adott partnerországok oktatási minisztériumainak.
Pályázati prioritások
- Tantervi reform: Háromciklusú képzési rendszer bevezetése. Modernizáció. ECTS és a fokozatok elismerése.
- Intézményirányítási reform: Intézményvezetés. Hallgatói szolgáltatások. Minőségbiztosítás bevezetése. Intézményi és pénzügyi autonómia. Egyenlő és átlátható hozzáférés a felsőoktatáshoz. Nemzetközi kapcsolatok fejlesztése.
- Felsőoktatás és társadalom: Vállalati kapcsolatok fejlesztése. Tanárképzés. Továbbképzések a közszféra számára. Egész életen át tartó tanulás. Képesítési keretrendszer. A főbb prioritásokon túl a pályázatoknak összhangban kell lenniük a partnerország által meghatározott nemzeti prioritásokkal is.
A támogatás mértéke
Minden projekt maximum 3 éves időtartamra kaphat támogatást minimum 500 000, maximum 1 500 000 euró nagyságrendben. Az Európai Unió támogatáspolitikája általános elveinek megfelelően a projektek társfinanszírozás keretében valósulnak meg, ezért a költségvetés maximum 95 százalékát adhatja az elnyert támogatás.
A pályázás menete
A Tempus pályázatok centralizáltak, így az Európai Bizottsághoz kell benyújtani őket elektronikus úton. Egy elektronikus másolati példányt a Tempus Közalapítványhoz is el kell juttatni.
Fontos
A 2011-es évre vonatkozó pályázati felhívást az Európai Bizottság még nem jelentette meg, erre várhatóan 2010 végén kerül sor. A pályázat feltételei ezért változhatnak. Az aktuális pályázati felhívásról naprakész információt és további részleteket a Tempus Közalapítvány és az Európai Bizottság honlapján talál.
- További információ a Tempus Közalapítvány
található.