2023-ban is naprakész anyagokkal készül az Europeana – vegyen részt Ön is a kurzuson!
2023/02/17 16:28
698 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

A kulturális örökség döntő szerepet játszik az oktatásban. Bár a nyelvek és a tanulási forgatókönyvek világszerte különbözőek, de abban egyetérthetünk, hogy a jelen megértéséhez mindannyiunknak először a múltba kell tekintenünk.

europeana

Az Europeana Digital Education with Cultural Heritage című MOOC-ja azzal a céllal jött létre, hogy a minél több megbízható és digitálisan elérhető kulturális forrásanyag keletkezzen. Ez nagyon fontos az innovatív pedagógia megvalósítása és a dezinformáció elleni küzdelem érdekében.

Idén február 27.-én a MOOC frissített és új anyagokkal érkezik, a kurzusok egészen április 12.-éig lesznek elérhetőek. Az Europeana az API-val is foglalkozik majd, valamint egy teljes szakaszt szentel neki az egyik modulban.

europeana2 A MOOC az Europeana digitalizált gyűjteményét és a Teaching with Europeana blog tartalmát használja fel. A résztvevők többféle formátumban (például képek, videók, szövegek) és több nyelven találnak forrásokat.

Ezen kívül fellelhetőek még különböző eszközök, mint például a Transcribathon és a Historiana, ahol további használatra kész oktatási anyagok találhatók, amelyeket a résztvevők könnyen és szinte azonnal beépíthetnek oktatói tevékenységükbe. A tanfolyam továbbá bemutat egy tanulási forgatókönyv-sablont, és a résztvevőknek útmutatást ad annak alkalmazásához és saját tanulási forgatókönyvük elkészítéséhez. A tanfolyam különböző országok pedagógusai által tervezett, kipróbált tanulási forgatókönyveket tartalmazó videókat is kínál.

A tanfolyam emellett segíti a pedagógiai megközelítések megújítását, valamint támogatja a nyílt iskolai oktatást (Open Schooling). Továbbá hibrid oktatási tereket kínál azáltal, hogy a múzeumokat, könyvtárakat és más kulturális intézményeket összekapcsolja az iskolákkal.

A tanfolyamot mindenki a saját tempójában követheti. Minden hét elején megnyílik egy modul, és csak néhány sarkalatos határidőre kell figyelnie (pld. a kvízek és/vagy a szakértői értékeléssel kapcsolatos tevékenységekre).

Tanulási célok

  • A résztvevők megismertetése az Europeana kulturális tartalmaival, és segítségnyújtás az online és offline oktatásba való beépítéséhez.
  • Tanulási forgatókönyv-sablon bemutatása.
  • Naprakész pedagógiai megközelítések alkalmazásának elősegítése a művészeti és tudományos témájú digitálisan elérhető anyagok felhasználásával.
  • A múzeumok, könyvtárak és más kulturális örökséggel foglalkozó intézmények és iskolák összekapcsolásával elősegíti a nyitott iskolai formában lehetséges tapasztalatszerzést.

Előfeltételek

A tanfolyamon részt vehetnek pedagógusok az általános, közép- és felsőfokú oktatásból, illetve a szakképzésben és a speciális oktatásban dolgozók. De a kurzus hasznos lehet múzeumpedagógusok könyvtárosok, levéltárosok, kurátorok számra is, akik munkájuk során szeretnének Europeana tartalmakat vagy saját digitális gyűjteményeiket és eszközeiket használni.

europeana3

Modulok

1. modul: Europeana: Az oktatás átalakítása a digitális kultúra segítségével
Nyitás: 2023.02.27.

2. modul: Az Europeana weboldalon való keresés és annak használata oktatási tevékenység végzéséhez
Nyitás: 2023.03.06.

3. modul: Az Europeana oktatási eszközeinek és erőforrásainak felfedezése
Nyitás: 2023.03.13.

4. modul: Tanulási forgatókönyv tervezése az Europeana tartalmaival és erőforrásaival
Nyitás: 2023.03.20.

5. modul: A kulturális örökséggel kapcsolatos tanórák értékelése
Nyitás: 2023.03.27.

A kurzus elvégzéséhez hetente hozzávetőlegesen 5 óra időráfordítás szükséges.

Nézze meg a kurzus bemutatkozó videóját!

Regisztráció

Csatlakozzon a kurzus Facebook csoportjához!

Tanúsítvány

A tanúsítvány megszerzéséhez a résztvevőknek teljesíteniük kell az összes kvízt, be kell nyújtaniuk saját Europeana tanulási forgatókönyvüket, és át kell nézniük három másik résztvevő tanulási forgatókönyvét. A feltételek teljesítésének végső határideje április 12. éjfél.

A vetélkedőkön való részvétel a végső értékelés 5%-át teszi ki, és nem feltétele a tanúsítvány megszerzéséhez. A tanulási forgatókönyv a további három résztvevő értékelésével együtt az értékelés 95%-át teszi ki. Minimum 95%-os értékelést kell elérni, hogy sikeresen teljesítsük a kurzust.

Csatlakozz hozzánk!

Őket ajánljuk

Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten
eBiztonság Minősítés Minősítő rendszer a biztonságos iskolákért
ENABLE program Program tantestületeknek a bullying ellen