Milos Forman azon kevésszámú rendező-színészek közé tartozik, kiknek élete és munkái asszimilálták és egyesítették az európai és az amerikai filmgyártás legjavát. A cseh újhullám meghatározó alakja Csehszlovákiában született, 1932. február 18-án. Bár kamaszkori vágya - hogy színész legyen - nem vált elsődlegesen valóra, rendezői rátermettségét rövid idő alatt sikerült bizonyítania. Majd ezt megismételte választott hazájában is, így nem csak remek cseh rendező, hanem világhíres filmes is vált belőle, a filmipar egyik legnagyobb klasszikusa. Még a főiskolai évek alatt ismerkedett meg a mozival, s szinte azonnal a cseh újhullám élére állt. Otthon forgatott filmjei (Fekete Péter, Egy szöszi szerelme, Tűz van, babám!) keserűen ironikus látásmódról tanúskodnak, szatirikus éllel rendelkeznek.
1968-ban a prágai tavasz eltiprása után Milos Forman elhagyta országát, s olyan alkotásokkal szerzett magának nemzetközi hírnevet és elismerést, mint a Hair, a Ragtime, Valmont, One Flew Over the Cuckoo's Nest (Száll a kakukk fészkére) és az Amadeus. (Az utóbbi két produkcióért a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjjal is kitüntették.)
Az igazi elismerést (és az Oscar-szobrocskát) az elmegyógyintézetben játszódó Száll a kakukk fészkére című Ken Kesey-regény adaptációja hozta meg számára,. amit a hippi-korszaknak örök emléket állító Hair, a Salieri és Mozart viszonyát boncolgató Amadeus követett, valamint a hőskor Amerikájába betekintő Ragtime vagy a Larry Flynt, a provokátor és az Ember a Holdon.
Milos Forman két ikerpár édesapja, Matej és Petr még első házasságából Csehszlovákiában született. Andrew és James már a rendező második házasságában, Amerikában látta meg a napvilágot - neveiket az Ember a Holdon című film inspirálta, nevesen Andy Kaufman karaktere és az őt megformáló Jim Carrey iránti mély szimpátia. A hetvenhárom éves rendező ma a Columbia Egyetem film szakának vezető professzora.
Milos Forman jelentősebb alkotásai
- Lányok és fiúk (1957)
- Fekete Péter (1963)
- Egy szöszi szerelme (1965)
- Tűz van, babám! (1967)
- Száll a kakukk fészkére (1975)
- Hair (1979)
- Ragtime (1981)
- Amadeus I-II. (1984)
- Ember a Holdon (1999)
- Ég velünk (2000)