Művészetek

Kulturális forradalom az osztályteremben

Kulturális forradalom az osztályteremben

Mi is az Europeana? Virtuális Múzeum vagy Európa Kollektív Emlékezete? 

6 éve
Új segédanyagok kortárs művek tanításához

Új segédanyagok kortárs művek tanításához

Update! – Négyről ötre szaporodott az Aegon-díj honlapjáról letölthető (2016-os) tananyagok száma.

8 éve
„Europeana” az osztályteremben

„Europeana” az osztályteremben

Lőrincz Katalin, a budapesti Weöres Sándor Gimnázium tanára, részt vett a brüsszeli székhelyű European Schoolnet (EUN) és Europeana szervezetek által koordinált, egy éven át tartó, digitális tréningen. Tapasztalatairól az alábbi cikkben számol be nekünk.

6 éve
A kategória cikkei
Manierizmus - a stilizált stílus (2. rész)

Manierizmus - a stilizált stílus (2. rész)

A művészettörténet nagy korszakait áttekintő sorozat huszadik része mutatja be a manierizmus művészetét. A lexikális ismeretek összegyűjtése elsősorban a tematikus, rendszerező ismétlést segíti, amire akár az adott témakör végén, akár a tanév végén sort keríthetünk. Minden esetben törekszünk arra, hogy az anyaggyűjtést segítendő a témához kapcsolódó, a Sulinet Tudásbázisban megjelent tananyagokat összegyűjtsük, ezeket a megadott linkek segítségével éri el az olvasó. Mivel a képművészet alapvetően gyakorlati tevékenység, ezért a cikkben találhat az olvasó javaslatot arra is, hogy saját diákjai számára hogyan teheti kézzelfoghatóbbá mindazt, amit elméletben elsajátítottak.
11 éve
Ősz, logosz, Parti Nagy Lajos

Ősz, logosz, Parti Nagy Lajos

A tavaly hatvanéves Parti Nagy Lajosnak éppen tíz éve jelent meg kötetben az Őszológiai gyakorlatok című versciklusa. Söpörjük le róla az avart, és nézzük meg, mi történik, ha találkozik egymással az ősz, a kórház, a nyelv és az irodalom!
11 éve
Dokumentumfilmek: nézőpont és valóság

Dokumentumfilmek: nézőpont és valóság

A valóságot ábrázolják, de egy bizonyos nézőpontból. Mennyire tárgyilagosak a dokumentumfilmek?
11 éve
A középkor magyar irodalma – A 11. századtól a 15. századig

A középkor magyar irodalma – A 11. századtól a 15. századig

A magyar középkori irodalom az írásbeliséghez kapcsolódik: a lejegyzett szövegekre támaszkodik. Ezeket a szövegeket kezdetben nem magyar anyanyelvűek írták; a hazai oktatás és papképzés csak később jutott arra a szintre, hogy magyar nyelvűek is megtanuljanak írni (latinul és magyarul).
11 éve
Életszakaszváltás-krízisek a Shakespeare-nagytragédiákban

Életszakaszváltás-krízisek a Shakespeare-nagytragédiákban

William Shakespeare nagytragédiáinak cselekménye főhőseinek egyébként is válságos élethelyzetében játszódik, amikor hirtelen két állapot között találják magukat. A tragikus végzet pedig megtartja őket ebben a köztes helyzetben mindörökre.
11 éve
Hórusz temploma, Edfu

Hórusz temploma, Edfu

A Nílus partján fekvő Edfu már az egyiptomi Óbirodalom korában is jelentős település volt, az egyik felső-egyiptomi nomosz központja. Művészet- és kultúrtörténet szempontjából legértékesebb műemléke – a Hórusz-templom – azonban csak jóval később, a hellenisztikus korban, a Ptolemaidák uralkodása idején épült.
11 éve
Az Alhambra

Az Alhambra

Az iszlám jegyében született paloták központi teret vagy díszudvart körülvevő, dongaboltozással részben vagy egészében fedett épületek voltak. Szívesen alkalmazták együtt az oszlopokat és a pilléreket, az áthidaláshoz akár a patkó alakú, akár a csúcsos íveket. Többnyire téglából, vályogból épültek ezek az uralkodói lakhelyek a sivatagi oázisokban… De mi most egy olyan világhíres palota együttessel ismerkedünk meg egy kicsit alaposabban, ami nem a sivatagban, hanem az Ibériai-félsziget egyik déli sziklás dombján áll. Ez az Alhambra.
11 éve
Márquez, a riporter

Márquez, a riporter

Gabriel García Márquez, a Száz év magány és a Szerelem a kolera idején világhírű írója pályafutását riporterként kezdte, és az így megismert írói fogásokat alkalmazta regényeinek megkomponálásakor is.
11 éve
Liszt Ferenc, a magyar zeneszerző

Liszt Ferenc, a magyar zeneszerző

Itt van ő a modern Homérosz, akit Németország, Magyarország és Franciaország, a három legnagyobb ország a maga gyermekének akar kisajátítani, míg az Iliász énekesére csupán hét kis vidéki város tartott igényt! – írta Heinrich Heine Lisztről 1844-ben.
11 éve
Az iszlám világa

Az iszlám világa

A művészettörténet nagy korszakait áttekintő sorozat tizennegyedik része arra hivatott, hogy átfogó képet adjon az iszlám kultúráról. A lexikális ismeretek összegyűjtése elsősorban a tematikus, rendszerező ismétlést segíti, amire akár az adott témakör végén, akár a tanév végén sort keríthetünk. Minden esetben törekszünk arra, hogy az anyaggyűjtést segítendő a témához kapcsolódó, a Sulinet Tudásbázisban megjelent tananyagokat összegyűjtsük, ezeket a megadott linkek segítségével éri el az olvasó. Mivel a képművészet alapvetően gyakorlati tevékenység, ezért a cikkben találhat az olvasó javaslatot arra is, hogy saját diákjai számára hogyan teheti kézzelfoghatóbbá mindazt, amit elméletben elsajátítottak.
11 éve

Kapcsolódó linkek

Europeana Európa digitális archívuma
MANDA - Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet honlapja Filmhírek, ajánlók, plakátok, fotók, programok, archívum.
Europeana tanár szemmel Ötletek az Europeana tartalmak felhasználásához

Tartalmak a Tudásbázisban

Irodalom 10. osztály Epika, líra és dráma a felvilágosodás korában
20. századi magyar írók Móra Ferenc, Illés Gyula, Márai Sándor...
A reneszánsz művészet Művészettörténet
Rajz és vizuális kultúra Képek tartalma és formanyelve

Csoportot ajánlunk