A művész a II. világháborúban a koncentrációs tábor felé szállítás közben halt meg. Ez a tény szolgál magyarázatul a képek hiányos dokumentációjára. A felvételek készítésének ideje a századforduló környékére tehető.
A mesterségek közül a fazekasságot örökítette meg legalaposabban – 95 felvételen, melyek bemutatják az agyagművesség teljes munkafolyamatát, az agyag előkészítésétől a korongozáson, mázkészítésen, égetésen, írókázáson át a piaci árusításig. Több, mint 300 felvétele helytörténeti értékű: templomokat, templombelsőket, malmokat, városképeket ábrázol. Temetőrészletei mára már elpusztult fejfák sokaságát örökítették meg. Kiemelkedő értékűek portréfotói (357 db). A város paraszti rétegét bemutató portrésorozat elsősorban viselettörténeti szempontból érdekes, néhányuk pedig azért, mert egy-egy, mára már kihalt foglalkozás képviselőjét ábrázolja: pl. kisbírót, füvesasszonyt. Az 1848-as honvédokat megörökítő 131 darabos sorozatból készített 100x70 centméteres nagyításokat belföldön 1980 óta 35 kiállításon mutatta be a múzeum. A 2000-ben szakértők által megvizsgált lemezeken ezüstkiválási folyamat indult meg. Ez indokolta a gyűjtemény archiválását, DVD-ken történő tárolását.
2006 februárjában könyvtárunk – a városunkban működő könyvtári informatikai együttműködés keretén belül – a Tornyai János Múzeummal közös pályázatot nyújtott be, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumához a Plohn üvegnegatív gyűjtemény archiválására.
A gyűjteményt a Magyar Elektronikus Könyvtáron belül az alábbi címen lehet megtekinteni.
Szepesi Judit
informatikus könyvtáros
Németh László Városi Könyvtár és Pósa Lajos Gyermekkönyvtár