Tekintsük a következő problémát!
Egy háromszög (M) magasságpontját tükrözzük az egyik oldal (c) felezéspontjára (Fc). Milyen (Mc) pontot kapunk?
Készítsünk egy ábrát!
Felhasználva a magasságpont tulajdonságát, és azt, hogy a középpontosan szimmetrikus MAMcB négyszög paralelogramma, kaphatjuk, hogy a CAMc és CBMc szögek derékszögek.
A Tálész-tételből következően az A és B pontok rajta vannak a CMc szakasz Tálész-körén, azaz az ABC háromszög köré írt körén.
Kaptuk tehát, hogy egy háromszög magasságpontjának az egyik oldal felezéspontjára vonatkozó tükörképe a háromszög köré írt kör szemközti csúccsal átellenes pontja.
Az 1. ábrán hegyesszögű háromszög esetében mutattuk be a problémát. Felvethető az a kérdés, hogy nem használtuk ki a hegyesszögű tulajdonságot? Igaz a tétel nem hegyesszögű háromszög esetében?
A C-nél derékszögű háromszög esetét a következő rajz szemlélteti.
Ekkor a C csúcsban van a magasságpont és két magasságtalppont is. A CAMcB négyszög téglalap, az ABC háromszög köré írt köre e téglalap köré írt köre, és ennek átmérőre a téglalap CMc átlója.
A tétel igaz ebben az esetben is.
Ha az A pontban van a háromszögnek, derékszöge, akkor
A magasságpont az A pontban van, annak Fc-re vonatkozó Mc tükörképe a B pontba esik. Így az ABC háromszög köré írt kör középpontja a CMc szakasz felezéspontja.
A tétel igaz ebben az esetben is.
Ha a B csúcsnál van derékszög a probléma analóg az előző esettel.
Nézzük azt az ábrát, ami azt az esetet mutatja, amikor a C csúcsnál tompaszög van!
Az első esethez hasonlóan lehet igazolni, hogy az ABC háromszög köré írt köre, a CMc szakasz Tálész-köre.
Egy eset marad még hátra, amikor az A-nál (vagy a B-nél) levő szög tompaszög van.
A korábbiakhoz képest "kifordult" az ábra. A CMc szakasz egyenesére vonatkozó egyik féksíkban levő A és B pontokból látszik derékszög alatt a CMc szakasz.
Végezetül megjegyezzük, hogy az írásban levő ábrákat az Euklides programmal készítettük. Ez a tény biztosítja a téma tárgyalásának dinamikus geometriai módszerekkel való tárgyalásának lehetőségét.
Az Euklides programmal elkészített ábrában a C pont mozgatásával állíthatjuk elő a fenti eseteket.
Tarcsay Tamás