A weblap ötleteket ad a gyakorló pedagógusoknak ahhoz, hogyan tartsák az óráikat (Teach), hogyan szervezzék az oktatást (Organise), továbbá olvashatnak az innovációkról (Change) és az iskolák közötti kapcsolatokról (Exchange) is.
A weboldal olyan érdekes témákra keresi a választ, mint pl.: hogyan használják a holland tanárok a coaching-ot? Hogyan biztosítják az iskolák az egyénre szabott oktatást? Mit is tanulhatnak a külföldi iskolák a holland iskolalátogatásokból?
Emellett rövid áttekintést ad a holland oktatási rendszerről.
Mi jellemzi a holland oktatási rendszert?
Hollandiában a szülők szabadon választhatják, hogy milyen iskolába íratják gyermeküket. A kormány felel az oktatás minőségéért, amelyet a sztenderdek és a szervezeti követelmények felállításával biztosítanak.
A hollandoknál a tankötelezettség 5-16 éves korig tart. Az alapfokú oktatás 8 év, ezt követi a 4-5-6 éves középfokú oktatás, amely az iskola típusától függően változik. Az oktatás minden szintjén találunk magán és közintézményeket is, melyek jórészt vallási vagy ideológiai megközelítésükben térnek el a többi intézménytől.
Az általános és középfokú oktatás
Az általános iskola a 4-12 év közötti gyerekeket célozza, de csak 5 éves kortól kötelező. 12 éves korban a gyerekek az eredményeiknek és jövőbeli terveiknek megfelelően a következő lehetőségek közül választhatnak:
Előkészítő szakmai középszintű képzés (VMBO): ez az oktatási forma 4 éves, a diákokat a szakképzésre készíti fel. A harmadik és negyedik évben a tanulók többfajta képzési lehetőség (négy tematikus és négy irányzat) közül választhatnak, amely segítségével a későbbiekben szakképzett fizikai dolgozókká válnak.
Felső szintű általános előkészítő oktatás (HAVO): ötéves időtartamú. A harmadik év végén a diákok egy tantárgy-csoportot választanak, erre helyezik a fókuszt a tanulmányaik során, a végén ezekből a tárgyakból vizsgáznak, s sok esetben ezeknek a vizsgáknak a letétele a továbbtanulás feltétele. Ez a képzési forma az egyetemen belül az alkalmazott tudományok felé orientálja a diákokat.
Előkészítő tudományos képzés (VWO): 6 év, mely a tanulókat az egyetemre készíti. 3 év elteltével itt is választhatnak a diákok egy tantárgy-csoportot, amelyhez kapcsolódóan vizsgákat tesznek. Ez az oktatási forma abban segíti a diákokat, hogy bejussanak a kutató egyetemekre.
A középfokú intézmények között egyre több a kéttannyelvű intézmény, ahol az órák legalább 50%-a angolul van. A gyerekek angolul tanulhatják a földrajzot, a történelmet és akár a testnevelést is, de a többi tárgy hollandul van, hiszen a diákok a tantervhez igazodva hollandul tesznek érettségi vizsgát az oktatás befejeztével.
16 éves kor után a diákok választhatják a szakképzést vagy a magasabb szintű tudományos képzésekre jelentkezhetnek attól függően, milyen vizsgákat tettek, és milyen további terveik vannak.
A holland oktatásról itt láthatnak egy angol nyelvű magyarázó videót.
Vizsgák a középfokú oktatás végén
A holland középfokú oktatásban minden diáknak kötelező vizsgát tenni a következő tárgyakból: angol, holland, matematika és egy speciális tárgy, amely a választott tantárgycsoporthoz tartozik.
Annak ellenére, hogy a központi vizsgák mindenki számára ugyanolyanok, az iskolai vezetés dönti el, hogyan készítik fel a diákokat. A tanulóknak pedig megvan a lehetősége arra, hogy magasabb szintű vizsgát tegyenek annál, mint amilyen szintet tanultak az iskolában.
A vizsgák letétele után a diákok megkapják a megfelelő bizonyítványt, amellyel tovább tanulhatnak.
Hol tartanak a hollandok?
Az OECD vizsgálatok megállapították, hogy a holland lakosság jól képzett és az oktatás színvonala nő. Elégedettek a diákok is, hiszen a 2015-ös PISA vizsgálat szerint, a holland gyerekek a világ legboldogabb diákjai közé tartoznak, hiszen a 10-es skálán az elégedettség mértéke Hollandiában 7.83.
Tóth Boglárka