Hosszasan sorolhatnánk és fejtegethetnénk a kvantummechanika tárgyát, az elemi részecskékkel foglalkozó fizikai jelenségeket és azok formáját, de mivel írásunk jelen esetben nem kíván mélyrehatóbban foglalkozni a kérdés tisztázásával, ezért csak oly mértékben kerül az említésre, amennyiben az jelentősen kapcsolható Werner Heisenberg munkásságához és életéhez. Mert hogy Heisenberg pontosan attól vált érdekessé és fontos történelmi, a fizikatudomány szempontjából kiemelt személyiséggé, amit a XX. század legnagyobb fegyverének tekintettek, s még napjainkban is ugyanakkor jelentőséggel bír, vagyis az atombomba kifejlesztésének egyik prominens személyiségével foglalkozunk a következőkben.
A német fizikus 1901-ben született Würzburgban, iskoláit viszont már Münchenben végezte, és itt szerezte meg érettségi bizonyítványát is 1920-ban. Egyetemi évei alatt olyan tudósokkal találkozott, mint Niels Bohr, vagy Max Born, aki mellett 1923-ban tanársegéd lett. 1925-ben fejleszti ki a kvantummechanika egyik egzakt irányvonalát, a mátrixmechanikát, de mindezek mellett foglalkozott még hullámmechanikával, valamint Bohrral együtt megfogalmazta a koppenhágai interpretációt, s tudományos munkássága mindaddig felfelé ívelt, amíg nem keltett feltűnést a náci rezsimben. 1932-ben fizikai Nobel-díjat kapott, s kapcsolatba került a magyar Teller Edével is, akinek doktori témavezetője lett, s akinek neve szorosan összekapcsolható az atombomba kifejlesztésének irányába tett kísérletezésekkel.
A már korábban említett náci hatalom azonban nem nézte jó szemmel Heisenber zsidó származást, a folyamatos zaklatások pedig csak akkor lett vége, amikor Heinrich Himmler, az SS vezetője azokat leállítatta. S mivel a háború ideje alatt sem távozott Németországból, ezért elkerülhetetlenné vált számára, hogy részese legyen mindannak, ami miatta a britek később kihallgatták, s amiért a náci gépezet is jelentősen támogatta.
Albert Speer a birodalom fegyverkezési minisztere jelentős pénzeket vont el más területekről azét, hogy az atombomba kifejlesztését, s ezzel Heisenberg kutató munkáját támogassa. Valószínűleg a német fizikusban származásának köszönhetően jelentős aggályok életek annak kapcsán, hogy fejlesztései végül nem e világméretű pusztításokra lesznek felhasználva, ezért sokak szerint, nem úgy fejlesztette a programot, hogy az a nácik számára a kívánt eredményt meghozhatta volna.
Később a brit jegyzőkönyvekből készült jelentések szerint, valószínűleg Heisenberg a számítások során nem vette figyelembe az uránium kritikus tömegét, s ez eredményezhette azt, hogy nem sikerült neki az atombomba feltalálása. A hirosimai atombomba robbanás híre viszont meglepetésszerűen érte a fizikust, aki nem titkolva meglepetését úgy vélte, hogy a hír csak propagandafogás, amellyel a britek arra lettek volna kíváncsiak, hogy mit tud a fizikus az atombombáról, s annak előállításával kapcsolatosan.
A hír viszont igaz volt. Niels Bohr is Heisenbergtől értesült az atombomba létezéséről, s bár nem az információ forrása, inkább annak tartalma vetett véget a kettejük között lévő barátságnak, amelyet Bohr azzal magyarázott, hogy a német fizikus semmit sem tett azért, hogy a fegyver kifejlesztését és annak használatát megakadályozza. Személyisége a német náci történelmi események közepette még mai napig sem tisztázott, viszont tudományos munkásságának eredménye és jelentősége vitathatatlan, bármilyen szempontból is vizsgáljunk azt.