A minisztérium hatásköre az iskolákra terjed ki, ahol sikerült egy egységes oktatási rendszert megvalósítani. Ez a rendszer három szintből áll, az orientáció, mint alapszint, mindenki számára kötelező, aki szakmai képzés előtt áll. A tanácsadás és az iskolapszichológus alkotja a két további szintet, ezeket szükség szerint vehetik igénybe a tanulók. A pályaorientációra, amit művelődési területként oktatnak - a 7-8. osztályban kerül sor. 32 óra áll rendelkezésre egy évben, amit a tematikához illeszkedően vehetnek igénybe a tanárok. A foglalkozás célja, hogy olyan ésszerű, önálló döntést hozzanak a fiatalok, ami megfelelő önismereten alapszik, pálya-, és jövőképpel bír. A foglalkozások során a saját személyiség - ezen belül az érdeklődés és a képesség - megismerése mellett, üzemlátogatásra is sor kerül, ahol a tanulók a gyakorlatban ki is próbálhatják a választott szakma alapfogásait, belekóstolhatnak a munka világába.
Az iskolában csoportmunka (tréning) keretében szerepjátékok során fejlesztik önismeretüket, jutnak el a döntésig a tanulók. A képzést előadások egészítik ki, ahol a pályaismeret bővítése történik, különböző foglalkozásokkal ismerkednek meg a diákok. A rendszer második és harmadik szintjét, a tanácsadókat és az iskolapszichológusokat igény szerint kereshetik fel a diákok. Az Ausztriában működő 4000 iskolát 140 iskolapszichológus látja el. Nekik és a tanácsadóknak az iskolai rendszerbe integrált prevenció, intervenció és rehabilitáció feladatait kell megvalósítani. Az iskolákban folyó munka mellett - ami a szakmaválasztást segíti, az érettségi előtt állók, az egyetemisták és a felnőttek is igénybe vehetik a pályaorientációval kapcsolatos szolgáltatásokat (ezeket az intézményeket is a minisztérium felügyeli). A felsőoktatásban tanulók a tanulmányi idejük alatt segítséget kérhetnek abban, hogy későbbi céljaiknak leginkább megfelelően alakítsák tanulmányaikat az egyetemen, főiskolán. Így későbbi pályafutásukat már a tanulmányok megkezdésekor aktívan alakíthatják.
Ausztriában sok a magán tanácsadó, akik saját koncepció alapján dolgoznak. Azért, hogy az eltérő módszereket képviselő szakemberek és a pályaorientáció iránt érdeklődő, a szolgáltatásokat igénybe vevő érdeklődők közvetlenül is találkozhassanak, rendszeresen szakmai kiállításokat rendeznek. Bécsben évente, a tartományi fővárosokban kétévente kerül sor ilyen rendezvényre. A minisztériumban a pályaorientációs tevékenység minőségbiztosításának szempontjain is dolgoznak, megteremtve ezzel az egységes minőségi szolgáltatás lehetőségét.