A kilencvenes évek elején, a Ferencvárosi Művelődési Házban végeztem kutyakozmetika tanfolyamot. Azért kezdtem el érdeklődni a szakma iránt, mert a barátnőm, a nagymamám házában, kutyakozmetikusként dolgozott. Nagyon megtetszett a munkája. Állandóan ott ültem nála, imádtam a kutyákat, és mindig vártam, hogy valami apró feladatot rám bízzon. Tőle tudtam meg, hogy van ez a kutyakozmetika tanfolyam. A gyakorlati oktatás az volt, hogy nézhettük, hogyan nyírják a kutyákat, illetve aki tudott, beszerzett magának egy állatot, azon gyakorolhatott.
Volt persze elméleti képzés is: elmondták, hogyan kell a kutyát nyírni és fürdetni; milyen fajtának, melyik részén, pontosan milyen szerszámokat kell használni stb. Volt például olyan feladat, hogy le kellett rajzolni profilból egy írszettert, és be kellett rajta jelölni, hogy melyik részét trimmeljük - ez olyasmi, mint a ritkítás-, melyik részét vágjuk, és így tovább. A tanfolyam elvégzése után a barátnőm megkért, segítsem ki két hétre a kutyakozmetikában, mert ő egyéb elfoglaltságai miatt nem tudott bemenni dolgozni. Ez volt az első alkalom, mikor élesben kellett bevetnem magamat.
Miután újra munkába állt, én csak a kutyák fürdetésével foglalkozhattam. Aztán bejött hozzánk egy kikent-kifent hölgy, és azt mondta, örülne, ha az ő kutyakozmetikájában dolgoznék. Nála voltam egy évig. Utána visszamentem a barátnőm üzletébe: ketten melóztunk, párhuzamosan. Nagyon sokat kellett dolgozni, de nagyon jól is kerestem.
Hogy jobban el tudd képzelni ezt a szakmát, most elmondom, hogyan kell "elkészíteni" egy uszkárt. Első lépés, hogy megfürdetik. Aztán fölszíjazzák egy gumiborítású asztalra, úgy, hogy felülről a törzse alatt átkötik. Igy szinte csak a "lábujjhegye" éri az asztalt.Amelyik harap, arra szájkosarat raknak. Aztán egy speciális kutyakefével elkezdik fölfele fésülni a már-már pulikutyáéhoz hasonlatosan összecsomósodott, csimbókos szőrt, közben szárítják. Így a kutya egy habpamacsra kezd hasonlítani. Amikor már csont száraz, egy haupner nevezetű kézi nyírógéppel, mind a négy lábát kopaszra nyírják. Aztán a pofáját is megnyírják, illetve a gazda kívánsága szerint, hagyhatnak egy kis bajuszt. Utána kitisztítják a fülét, kitépik belőle a szőrt, és kopaszra nyírják belül. Az intim helyeken is lenyírják. A farka tövét is hogy a végén bojt legyen. A törzsén megmaradó hosszabb szőrt különleges, kutyakozmetikus ollóval fazonírozzák. Végül persze levágják a körmét, kinyomják a bűzmirigyeit. Ez is része a munkának.
Tulajdonképpen van egy megadott standard, amit a tanfolyamon tanultunk, meg vannak aktuális divatok, amiket követni lehet. Igazából a nyírásfajták évente változhatnak attól függően, hogy a kutyakiállításokon mi a legmenőbb. Én egyébként, már egy ideje nem űzöm ezt a szakmát, de ha meglátok egy loncsos, elhanyagolt külsejű kutyát, nem bírom ki, hogy ne segítsek rajta.