1. Szépművészeti Múzeum, Antik Gyűjtemény
A Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye Magyarország egyetlen átfogó antik művészeti gyűjteménye. Ez az egyetlen hely, ahol közvetlenül lehet találkozni a klasszikus ókor tárgyi örökségével.
2. Éós - a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményének közönségszolgálati programja
A sorozat névadója Éós - a Hajnal, a kezdetek görög istennője. A program célja, hogy a Szépművészeti Múzeum kínálta egyedülálló lehetőségek révén segítse a klasszikus ókor iránt érdeklődőket ismereteik gyarapításában: eredeti művekkel tudja szemléltetni Hellas, Italia és Róma művészetét, s ennek segítségével történelmüket, irodalmukat, az ókori mítoszokat és a mindennapokat.
A programsorozat általános és középiskolások részére kínál szakköri és osztályfoglalkozásokat, játékos kiállítási feladatokkal és kézműves-foglalkozásokkal.
3. 'Discendo docemus' - Tanári továbbképzés (Szépművészeti Múzeum, Antik Gyűjtemény)
120 órás akkreditált pedagógus-továbbképzés középiskolai latin, magyar, történelem és rajz szakos tanárok részére. Az előadássorozat célja, hogy segítsen egységes képbe rendezni az ókortörténet különböző tantárgyakra széttagolt ágait, és a kiállításon látható művek révén közvetlenül is szemléltesse a tanultakat.
4. "Az ismeretlen Egyiptom" -Pályázati felhívás-
A budapesti Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye ismét meghirdeti levelező pályázatát általános iskolák és középiskolák 5-6, illetve 7-9. évfolyamos osztályai, csoportjai, szakkörei számára. Csoportok és szakkörök jelentkezése esetén a csapat tagjainak azonos korosztályból kell kikerülniük (5-6., illetve 7-9.), a maximális létszám pedig 30 fő. Az eddigi levelező-pályázatainkkal szemben idén budapesti iskolák jelentkezését is várjuk.
A pályázat célja, hogy a résztvevő gyerekek játékos formában ismerkedjenek meg a fáraók kora utáni Egyiptom világával. A pályázati időszak végére a gyerekeknek egy egyiptomi templom falát díszítő domborművet kell elkészíteniük egy utazó leírása alapján. A csapatok feladatlapok kitöltésével fogják megszerezni a korszakra vonatkozó alapvető ismereteket, ezek egyben a dombormű megtervezésében és elkészítésében is segítséget nyújtanak. A dombormű leírása részletekben, "folytatásos regényként" szintén az egyes feladatlapokban lesz olvasható.
5. Hyperión - a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményének kiállítása a világhálón
Az Antik Gyűjtemény virtuális kiállításának névadója, Hyperión a görög mitológiára jellemző többértelműséggel olykor a Nap (Hélios) egyik neve, olykor pedig egy titánt jelöl, Uranos fiát, Hélios apját. A Gyűjtemény közönségszolgálati programjának (Éós - Hajnal) egy következő állomását jelenti. Abban szeretne segíteni, hogy a Szépművészeti Múzeum állandó antik kiállításán látható ókori műtárgyak ne csupán a múzeumba ellátogatók számára váljanak hozzáférhetővé. A cél persze nem az, hogy a számítógép képernyőjén az eredeti művek halvány visszfénye jelenjék meg. A technika varázslatos lehetőségei révén nem pótszert, hanem új eszközt szeretnénk kínálni, amelynek segítségével újabb és újabb, a helyszínen jóval nehezebben fölismerhető kapcsolódások fedezhetők fel a kiállított tárgyak között.