Az ösztöndíj kérdése és helyzete az Európai Unióban
Érsek Dóra
2007/12/11 13:11
1869 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
A továbbtanulás során fontos és hasznos információ lehet, ha tudjuk, hogy milyen ösztöndíj-lehetőségeket kínál számunkra az Európai Unió. Ezen lehetőségeknek köszönhetően ugyanis, hosszabb vagy rövidebb időt tölthetünk el az uniós tagállamok valamelyik főiskoláján vagy egyetemén, s ez adott esetben még jól is mutat, mutathat a munkavállalás során az önéletrajzunkban.

Az Európai Unióban folytatott tanulmányok támogatását célzó programok, azaz az eddig Socrates valamint Leonardo da Vinci programok 2007. januárjában összevonásra kerültek, s jelen pillanatban, megújult formában futnak tovább az Egész Életen Át Tartó program elnevezés alatt. A program négy oktatási szektor számára nyújt támogatást, így a Comenius elnevezésű program a közoktatást támogatja, az Erasmus a felsőoktatást, a Leonardo a szakmai képzésekhez, a Grundtvig pedig a felnőttkori oktatás szereplőinek nyújt anyagi forrásokat, illetve pályázati lehetőségeket. 

Az Unió egyik döntéshozó szerve az Európai Bizottság, a korábbi 2000-2006-ig tartó ifjúsági programját meghosszabbította a 2007-2013-ig tartó időszakra is, amely új néven, a Fiatalok Lendületben Program elnevezés alatt próbálja segíteni a fiatalabb generáció boldogulását. Ez a programcsomag öt alprogramból áll össze, az alábbiak szerint: 

1. A Fiatalok Európáért program ifjúsági cseréket, kezdeményezéseket, és demokráciaprojekteket támogat. Mindezek mellett célja többek között, a fiatalok mobilitásának segítése, kihasználva a csereprogramok nyújtotta lehetőségeket is. Az ifjúsági kezdeményezések alatt támogatni kívánják a fiatalokat abban, hogy különböző projekteket megvalósítsanak. Az ifjúsági demokrácia projektek célja, hogy bevezessék a fiatalokat a demokrácia egyes területeire, s azok kapcsán konkrét célokat valósíthassanak meg. Így biztosítva számukra, hogy részesei lehessenek a különböző társadalmi szektorok között végbemenő kommunikációnak. 
2. Az Európai Önkéntes Szolgálat célja a fiatalok önkéntes társadalmi tevékenységben való részvételének támogatása.

3. Fiatalok a világban program azt a célt kívánja megvalósítani, hogy támogassa a különböző tagállamok között folyó projektek szereplőinek csereprogramjait, valamint az ifjúsági szervezettek közötti partnerségi viszony illetve hálózatok kiépítésében is segítséget kíván nyújtani a program. 

4. Az Ifjúságsegítők Támogatása elnevezésű program során, az ifjúságpolitika terén európai szinten tevékenykedő testületeket kívánja az Európai Unió támogatni, különös tekintettel az ifjúsági civil szervezetek működésére, valamint azok hálózatainak kiépítése tekintetében. Ez a programcsomag további 8 alprogramból áll össze. 

5. Ifjúságpolitikai együttműködések elnevezés alatt az Unió támogatja az ifjúságpolitika-alkotók közötti tapasztalat-cserét, a fiatalok és az ifjúsági ügyekben érintett különböző döntéshozók közötti párbeszédet, az ifjúsági területen létező, és a fiatalokról szóló tudás összefogását és terjesztését, valamint más egyéb nemzetközi szervezetekkel megvalósuló együttműködéseket. 

Ezekről a programokról, illetve pályázati lehetőségekről a Mobilitás Iroda honlapján olvashatsz részletesebb információkat. 
Weboldal: www.mobilitas.hu
                   www.eurodesk.hu

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten