Barlangjaink
2002/04/17 08:00
2738 megtekintés
A cikk lejárt! Valószínű, hogy már nem aktuális információkat tartalmaz!
A barlang olyan lyuk a földben (vagy jégben), melybe belefér egy ember. Nemrég az egész ország együtt izgult az Esztramos barlang fogságában rekedt ifjú barlangászért, és együtt örülhettünk, amikor kiszabadult.

Azelőtt vajon hányan ismerték az Esztramos nevét? Hányan tudják, hogy ez az egyik leghíresebb, barlangász körökben az egyik legnépszerűbb és legveszélyesebbnek tartott barlangrendszer?

Az Esztramos-hegy a Bódva patak fölé magasodó egyetlen mészkőtömb Rudabánya közelében. Csak az 1960-as években fedezték fel az első két barlangrendszert, a Rákóczi 1. és 2. számú barlangokat, éppen egy mészkőbánya vágatfejtései nyomán. A Rákóczi 1. számú barlang nem más, mint egy fél stadionnyi területű és 85 méteres mélységű üreg, melybe a legmagasabb hazai épületeket is be lehetne tolni. Az Esztramos-hegy barlangjai főként jellegzetes, másutt ritkán előforduló ásványairól híresek. Kialakulásuk más karszthegységbeli barlangokéhoz hasonlóan oldással történt.

A főbb barlangkeletkezési módok közül első helyen említhetők azok, melyek nyomán a kőzet képződésével egy időben jön létre a barlang - mondjuk egy óriási gázbuborékból. Ilyen barlang a Bükkben is található. Sok barlang viszont a kőzet kialakulása után eróziós folyamatok révén keletkezik, ilyenek a cseppkőbarlangok és minden víz vájta barlang is. Ezek között találunk hidegvizes barlangokat, ilyenek a rendszerint cseppkőbarlangoknak nevezett karsztüregek, és találunk hévizes kialakulású barlangokat is, melyekben a forró víz hatására teljesen más folyamatok nyomán teljesen másfajta kőzetek és kőzetformák alakulnak ki. Az utólagos kialakulású barlangok közé tartoznak a kőzethasadék- vagy szerkezeti barlangok is, ilyen hasadékok főként a Budai-hegységben akadnak nagyobb számban.

Hazánkban a legtöbb barlang a Bükkben található, ahol a legkülönbözőbb felépítésű hegyek különféle barlangképződési folyamatoknak adtak otthont. A jellegzetes karsztos kőzetek még ma is ismeretlen folyamatok révén tettek szert a mintegy 500 barlangjukra. Itt található az ország második legmélyebb barlangja is, a 237 méter mély István-lápai-barlang, a legmélyebb 245 méter mély Vecsem-bükki-zsomboly az Aggteleki-karsztban található. Ezeket a helyeket csak kiképzett kutatók tudják megközelíteni, és sokuk még ma sem teljesen feltárt. Az István-lápai-barlang feltárását például csupán 1958-ban kezdték meg, és a 220 méteres mélységet csak 1964-ben érte el az első kutatócsoport. Az első megközelítően teljes leírást 1978-ban tették közzé. Feltárása - akárcsak más vizes, patakos barlangoké - fluoreszcein festék és lycopodium-spórák felhasználásával is folyt. Ezek haszna, hogy a festék láthatóan jelzi, milyen forrásokban bukkan fel a patak vize, míg annak elbomlásakor a spórák még mindig kimutathatóak. Az említett barlangba szórt spóra és festék egy hét alatt a legkülönfélébb helyeken bukkant fel, alaposan meglepve a kutatókat.

A Budai-hagységben található Szemlő-hegyi-barlang talán kevésbé ismert, ám igen szép kőzetformációkat tartalmazó járatait csak 1930-ban fedezte fel Miklóssy Géza gyógyszerész kertjében néhány kőfejtő. Akkor ez volt az egyetlen nagyméretű, hévizes barlang, tele szokatlan formájú ásványokkal. Keletkezése valószínűleg a kőzethasadékokon feltörő forró víz és gázok számlájára írható. Húsz évvel ezelőtti megnyitása óta egyre népszerűbb a közönség körében.

A Mecsek-hegység egyik büszkesége a Tettyei-mésztufabarlang, mely tulajdonképpen nem is egyetlen barlang, hanem annak a barlangrendszernek az összefoglaló neve, mely Pécs egyik városrészében sok pincének adott helyet. A Gyuri út mellett található legnagyobb barlangja, mely mintegy 220 méter hosszú, és feltehetően összeköttetései lehetnek más pincebejáratok mögött nyíló barlangokkal is. Egyediségét az anyakőzet adja, hiszen a mésztufa és márga keveréke nálunk nem túlságosan gyakori barlangképző kőzet.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten