A Nobo szoftvert egy hatalmas offline enciklopédiaként kell elképzelni, hiszen alapvetően adatlapokból épül fel, amelyek egy-egy személy, produktum, helyszín vagy esemény bemutatására szolgálnak. Ezek az adatlap-típusok a könnyebb átláthatóság kedvéért különböző színkódokat viselnek. A keresés és szűrés történhet tantárgy szerint (pl. történelem), évfolyam szerint (5-12. évfolyam), az adatlap típusa szerint (pl. esemény) illetve kulcsszavak (pl. reformkor) alapján. Mindezeket az adatlapokat azonban egy időszalaghoz kapcsoltan kell elképzelni, amely i. e. 3020-tól i. sz. 2012-ig húzódik. Ennek az időszalagnak egyes szakaszaira ránagyíthatunk, és egy-egy évszámhoz több adatlapot is láthatunk.
Évszámokat tanulni még a leglelkesebb tanulóknak sem a kedvenc elfoglaltsága, és sajnos gyakorta az is kiderül, hogy az évszámok elsajátítása ellenére a diákok képtelenek kontextusba helyezni a tanultakat, az egymásból következő események láncolatának megértése nehézségekbe ütközik. A Nobo olyan illusztrált időszalag, amely segít a történelmet folyamatként látni és láttatni.
Az adatlapokhoz kapcsolódó elemek és a külső hivatkozások mintegy végtelenítik ezt az offline enciklopédiát, így a felhasználója, legyen szó tanárról vagy diákról, újabb és újabb tanulási utakat fedezhet fel, járhat be. Ezek az internetes források lehetnek statikus honlapok, de folyamatosan frissülő fórumok, wikik is. A médiatár képeket tartalmaz a megnyitott adatlapról, fotók, rajzok, térképek vagy ábrák formájában.
Az adatlapok mappákba rendezhetőek, a további felhasználáshoz csoportosíthatók, így nem kell őket egyesével kikeresgélni. A már mappába helyezett adatlapokból a Nobo össze tud állítani egy újságszerű nézetet, amely tartalmazza az adatlapokon szereplő főbb információkat, ezeket cikkekké tördeli, és igény szerint akár ki is lehet ezeket nyomtatni.
A program nyújtotta lehetőségek kihasználásával a diákok sokat fejlődhetnek az információ kezelésében (felismerés, visszakeresés, értékelés, tárolás, előállítás, bemutatás és csere).
A Nobo v1.0 akkreditált digitális taneszköz, tankönyv- és módszerfüggetlen, egyszerre több műveltségterület, a magyar nyelv és irodalom, az ember és társadalom és a művészetek műveltségi tartalmainak feldolgozására és összekapcsolására ad lehetőséget.
A szoftver használatához internetkapcsolat nem feltétlenül szükséges, offline módon is használható, a kapcsolódó anyagok, hasznos linkek miatt viszont ajánlott, hiszen ezeket a tartalmakat csak a világhálón tudjuk megtekinteni.
A felhasználók munkáját tanári kézikönyv, technikai és módszertani leírás támogatja, amely a szoftver letöltését követően a tömörített mappában található.
Várjuk azon pedagógusok jelentkezését, akik a szoftverrel kapcsolatos jó gyakorlatok bemutatására vállalkoznának!
email: elearning@educatio.hu
Kapcsolódó írások: