Betűvadászat
- A játék típusa: Ügyességi-szellemi
- A játék pedagógiai célja: csoportformálás, feloldódás, helyesírás fejlesztése
- Résztvevők száma (minimum-maximum): 20 fő - felső határ nincs
- Résztvevők életkora (minimum-maximum): Elsős gyerekektől felfelé, felső korhatár nincs
- Játékidő: kb. 30 perc
- Helyigény: szabadtéri játék, de létszámtól függően játszható tornateremben vagy egy iskola folyosóján is.
- Kellékigény: Minél több, a résztvevők számával arányos egyforma nagyságú (kb. 5x5 cm-es) kis papírlap.
Az előkészítés fázisai, feladatai
Minden papírlapra írjuk rá az ABC egy-egy betűjét. Célszerű a magánhangzókból valamennyivel többet készíteni, mint a mássalhangzókból. Osszuk egyenlő létszámú csapatokra a játékosokat. Az elkészített lapokat szórjuk szét a játéktéren.
- Az előkészítéshez szükséges idő kb.: 30-60 perc
- A játék megnyitása, nyitánya: Ismertessük a játékszabályokat
- A játék menete: A csapatok feladata, hogy minél több betűt szedjenek össze. Az így összeszedet betűkből értelmes, a magyar helyesírás szabályainak megfelelő szavakat kell kirakniuk.
- A játék lezárása: Az a csapat nyer, amelyik a legtöbb szót rakta ki. Külön díjazhatjuk a leghosszabb szót kirakó vagy a legtöbb betűt összegyűjtő csapatot.
- Szükséges biztonsági intézkedések: A játéktér legyen egyenletes és biztonságos.
- A gyerekek aktív, cselekvő bevonásának lehetőségei: A cédulákat készítsük el közösen, pl. úgy, hogy mindenki a saját nevének betűit írja fel cédulákra.
- Egyéb: A szabályokat a játék elején pontosan mondjuk el a résztvevőknek (pl. teszünk-e különbséget a hosszú és rövid magánhangzók között, vagy az "A" betű mint névelő szónak számít-e?) A játék csak szélvédett helyszínen játszható. Ügyeljünk arra, hogy ne maradjon utánunk szemét, papírhulladék. A játék végén a szavak összeszámolásához létszámtól függően több segítőre (pedagógus, idősebb diák stb.) is szükség lehet.
- Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehetőséget adhatunk arra, hogy a szavakat keresztrejtvényszerűen rakják ki. Így egy betűt többször is használni tudnak a játékosok (az egyik szót vízszintesen, a másikat pedig a közös betűnél keresztezve, függőlegesen). A betűk közzé rakhatunk csillaggal jelölt "dzsókereket" is, amikkel bármilyen betűt helyettesíteni lehet.