Törzsanyag
A pokol ikonográfiája
Az az érzés, hogy a világegyetem három részre tagolódik - a modern űrkutatás eredményei következtében a bibliai teremtésfelfogással szemben érzett, szinte általános szkepszis ellenére - még mindig általánosnak mondható. Bár tudjuk, hogy a Föld nem lapos, mégis valahol "fenn" van a mennyország, a pokol pedig, még ha nem vesszük is komolyan, valahol "lenn" húzódik.
Mithrasz-kultusz
Mithrasz-kultusz követői a keresztényekhez hasonlóan (december 25-én)ünnepelték Istenük születését. De nem ez az egyetlen közös vonás a perzsa mitológia főistenét övező imádat és a keresztény liturgia között. Mindkét vallásban kereszteltek, és hasonló elképzeléseket vallottak a Világ végéről, az Utolsó Ítéletről és a testek feltámadásáról. A kötelező munkaszüneti nap pedig kifejezetten Mithrasz szent napja, a vasárnap volt.
Könyvajánló: Bibliai kislexikon
A Gecse Gusztáv és Horváth Henrik által írt és szerkesztett kislexikont mindazok figyelmébe ajánljuk, akik részletesebben utána akarnak nézni egy-egy bibliai fogalomnak, szereplőnek, vagy eseménynek. Azoknak is érdemes kézbe venni a kötetet, akik jól ismerik a Bibliát és más vallásos irodalmakat, mert tudásuk rendszerezésében nagy segítséget nyújthat ez a munka.
Az örömlányok bánata
Miért készít filmet egy fekete bőrű testvérpár Hasfelmetsző Jackről, a victoriánus Anglia réméről? Talán azért, mert a Hughes testvérek - Allen és Albert - mindig is a gettóról meséltek. Lásd korábbi filmjeiket: az Ellenség S elemek és a Halott pénz. A Hasfelmetsző pedig London legszegényebb negyedében, Whitechapelben, egy igazi nyomortanyán ügyködött. Áldozatai pedig egytől-egyig jobb sorsra érdemes prostituáltak voltak, akiket a szegénység kényszerített arra, hogy áruba bocsássák a testüket. A film címe: A pokolból.
Ördögűző kupák
A múltból itt maradt emlékek sokasága bizonyítja, hogy az emberiség történetét mindig áthatotta a félelem és egyben az igyekezet, hogy félelmeitől megszabaduljon. Az egyik legérdekesebb ilyen értelmű emlékek az úgynevezett "ördögűző" kupák, amelyeket Mezopotámiában készítettek a Szaszanida uralkodók korában, időszámításunk szerinti III-VII. század között, az ókor és az iszlám kialakulása közötti időszakban.
Tudtad-e?
- A kínai pokol (di yu) szószerinti jelentése: földi börtön. A túlvilág föld alatt munkálkodó erői a kínai felfogás szerint nem állnak szemben az égi hatalmakkal.
- A sámán kozmikus világképében a világ három osztatú: túlvilág, evilág és alvilág hármasságára oszlik. Ezt a három világot a világfa köti össze. A sámán pedig transzban, azaz révületben kommunikál a túlvilág erőivel.
- A buddhista kozmológiában az élőlények világát a pokollakók, az éhes szellemek vagy démonok, az állatok, az emberek és az isteni lények alkotják.
Feladat
- Hány világvallás létezik?
- Mik a Védák és mikor keletkeztek?
- Hol található Gábriel arkangyal szobra Budapesten?