Egy kis genetika - DNS II.
2004/12/11 09:58
1090 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
A BIND működésének megismerése után eljött az idő, hogy elkészítsük első zónafile-jainkat.

Ha az előző cikkünkben leírt lépéseket sikeresen megtettük, akkor van egy működőképes névszerverünk. Ahhoz azonban, hogy saját tartományunkról is szolgáltasson DNS-információkat, létre kell hoznunk az egyes névzónák leírófile-jait. Nézzünk meg egy létező zónafile-t:

$TTL    604800 @     IN     SOA     ns.zona.hu. dnsadmin.zona.hu. (
       2004062100      ; Serial
       28800      ; Refresh
       7200      ; Retry
       604800      ; Expire
      86400 )      ; Negative Cache TTL
;
@     IN     NS     ns.zona.hu.
@     IN     NS     ns2.zona.hu.
@     IN     MX     10  mail.zona.hu.
        A     192.168.0.1
ns     IN     A     192.168.0.1
linux     IN     CNAME   zona.hu.
A legelső sor az ún. SOA (Start of Authority) rekord, mely a zónára vonatkozó globális információkat adja meg. A rekordban található első @ a zónánk nevének rövidítése, esetünkben a zona.hu-t jelenti. Az első paraméter (ns.zona.hu.) a zónához tartozó elsődleges szerver domain neve, míg a második valójában egy e-mail cím, a dnsadmin@zona.hu.
A második sorban a zóna serial nr.-jét, azaz sorszámát jelenti. Ennek az értéknek a lekérdezésével állapítják meg a másodlagos névszerverek, hogy történt-e változás a zónában. Ha bármilyen módosítást végzünk, minden esetben növeljük meg a serial értékét, ellenkező esetben több nameserver nem értesül arról!
A Refresh értéke másodpercen értendő, és azt az időt tartalmazza, amely elteltével a slave szerverek ismét le kell kérjék a zóna sorszámát, a frissítésekről értesülendő.
Ezután következik a Retry, mely - szintén másodpercben - jelzi a sikertelen lekérdezés utáni várakozás idejét. Ennek leteltével a slave szerverek ismét megpróbálják lekérni a serial-t.
A slave szerverek az Expire-nél meghatározott másodpercnyi ideig szolgáltatják a zóna adatait sikertelen kommunikáció esetén.
A TTL (Time to Live) a zóna értékeire érvényes idő alapértelmezett értéke, másodpercben.

A következő sorok már valódi DNS adatokat tartalmaznak. Elsőként definiáljuk a zónához tartozó két névszervert. Ajánlott, sőt, publikus szolgáltatás esetén kötelező legalább két névszerver biztosítása.
Ezek után létrehozzuk az MX (Mail Exchange) rekordot, ez lesz a zónánk levelezéséhez használt szerver(ek) címe. Lehetőségünk van több MX rekord (és így több mailszerver) létrehozására is, ez esetben prioritásukat jelölnünk kell 10, 20, stb. értékekkel. A következő sor a zónához tartozó IP címet definiálja (A, address rekord), majd leírjuk az ns gép címét.
Utolsóként "becenevet" (CNAME - Canonical Name) adunk gépünknek: innentől a linux.zona.hu névre is hallgatni fog.

Folytatjuk!

Béres László
beres@bkf.hu

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten