Egy konzol - több számítógép I.rész
2004/07/11 20:10
2325 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Szerverszobákban, rack szekrényekben vagy helyszűkében levő íróasztalon, esetleg költségtakarékossági okoból vagy ezen okok tetszőleges kombinációja miatt gyakran felmerül az igény, hogy egy billentyűzettel és/vagy monitorral meg egérrel több gépet is vezérelhessünk.

Cikkünk első részében azt járjuk körbe, merre is érdemes elindulnunk, milyen eszközök milyen szolgáltatásokat nyújtanak, illetve milyen paraméterekre kell figyelnünk.

Az elosztók fejlődése:

1. Mechanikus billentyűzet átkapcsoló
Ez a legalapvetőbb, és talán a legolcsóbb eszköz, gyakorlatilag mára már ki is halt teljesen, mivel tulajdonképpen egy Y kábel megfejelve egy mechanikus kapcsolóval. Régen csak AT csatlakozóval gyártották, PS/2 kivitelről nem találtam infót még a weben sem, bár ez érthető is, mivel a PS/2 billentyűzetcsatlakozás igen érzékeny az elektromos jelenségekre, és hát egy mechanikus kapcsoló nem éppen a legfinomabb bánásmód egy efféle érzékeny portnak. Tehát ilyen ne is keressünk, és ha találtunk is, ne használjunk, hacsak nem vagyunk ellensége a saját pénztárcánknak : )

2. Mechanikus KVM switch
Ez a típus már egy fokkal fejlettebb, bár ez még mindig csak egy sokpólusú, jobbára tekergethető kapcsoló, ami a billentyűzet - monitor- egér hármast kapcsolgatja több gép között. Jellemzően 2-6 kimenethármast és egy konzol blokkot találunk még a hátoldalon, amire az egyes gépeket, illetve a konzolt alkotó monitort, billentyűzetet és egeret köthetjük. A mechanikus működés jobbára soros egerek kezelésével párosult, így ez a típus is hasonlóan az 1. pontban bemutatott eszközhöz, leginkább az informatikai történelem süllyesztőjében található meg. Leginkább arról lehet felismerni, hogy nincs hozzá tápegység, és billentyűzetről nem lehet kiválasztani az éppen használni kívánt gépet. Kerüljük el, manapság néha még felbukkanhat gyengébb boltokban.
3. Elektronikus KVM switch
Ez már barátságosabb kivitel, a 2. típus leszármazottjai találhatóak ebben a kategóriában. Ezekben már nem mechanikus a kapcsolás, hanem egy kapcsoló IC található, amit vagy a bemenetek számával megegyező gombhalmazból a megfelelőt gombot megnyomva, vagy a egy léptetőgombot használva, esetleg már a számítógép billentyűzetét használva is vezérelhetjük. A legtöbb típusnak van külső tápegysége, némelyiknek még saját, OSD menüje is, pl. jelszavakat vagy jogosultságokat is beállíthatunk. Azonban van olyan, amelyik képes a PS/2 billentyűzet port által szolgáltatott áramról is működni, mivel olyan kicsi az áramfelvétele. Manapság a leggyakrabban az ebbe a kategóriába eső eszközökkel találkozhatunk. Közös jellemző, hogy itt a vezérelni kívánt gépek egymástól max. pár méter távolságra lehetnek, mivel a kábelek fizikai hossza is max. 4-5 méter lehet.

4. IP alapú KVM switch
Ez már a távirányító programokkal rokon megoldás, és az irányított számítógép akár a föld túlsó felén is lehet. Ez már a csúcstechnológia.
A kapcsolható konzol tulajdonságai:

A harmadik kategóriába eső eszközök tulajdonságai a konzolt alkotó ki és beviteli eszközök jellemzői és száma alapján sorolhatóak egyszerűbb vagy fejletteb kategóriákba. Ilyen paraméterek:

Konzolok száma: Van olyan megoldás is, amely kettő vagy három konzol segítségével több számítógép irányítását teszi lehetővé. Hasznos lehet, ha több operátor több gépet kezel, és bármelyikük bármelyik géphez hozzá kell, hogy férjen.

Fürtözhetőség: Több KVM eszközt egymás mögé fűzhetünk, így pl. 6 darab 6-os átkapcsolóval 30 számítógépet is vezérelhetünk. Ebben az esetben a gép kiválasztása praktikusan már egy OSD menün keresztül történik.

Video sávszélesség: Minél nagyobb az átvinni kívánt felbontás és színmélység, annál jobbnak kell lennie ennek a paraméternek. A ma kapható legjobb típusok 2 GHz környékén teljesítenek, ezzel akár egy 1280x1024-es TFT LCD panelen is gyönyörű képet kaphatunk, teljes felbontásban.

Video csatlakozás: VGA és/vagy DVI - némelyik KVM switch képes az egyes bemenetek közötti konverzióra is, ha vegyesen találunk VGA és DVI portokat, akkor nyert ügyünk van.

USB csatlakozás: USB eszközöket is felváltva használhatunk több PC között.

Billentyűzet és egér emuláció: A KVM switch az összes gép számára úgy mutatja, mintha folyamatosan lenne csatlakoztatva egér és billentyűzet, így elkerülhetőek az induláskori és működés közbeni hibaüzenetek.

Egyelőre ennyit az alapokról, a következő részben bemutatunk néhány konkrét típust és azok jellemzőit is!

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten