A program kezelőfelülete
A program indítása után a következő képernyő jelenik meg (a bal oldali eszköztár az F9 funkcióbillentyűvel tehető láthatóvá):
Az ikonok rendre az alábbi funkciókat látják el (balról jobbra haladva): kijelölés, pontok szerkesztése, szakaszok/sokszögek szerkesztése, görbék szerkesztése, összetett szerkesztések, transzformációk, makrók, tulajdonságok, mérési lehetőségek, szövegek/címkék, tulajdonságok.
A bal oldali, tulajdonságok eszköztárban a következő beállításokat végezhetjük el: vonalszín, kitöltés színe, szöveg színe, betűméret megváltoztatása, vonalvastagság, vonalstílus, pont alakja, szögek jelölése, szakaszok jelölése, egyenes széleinek "levágása", rács és szög beállítások.
Egy példa
A program használatát egy példán keresztül mutatjuk be.
Szerkesszünk egy négyszöget, majd szerkesszük meg oldalfelező pontjait. Milyen négyszöget határoznak meg az oldalfelező pontok? Keressünk olyan adatfelvételt, amely mellett a kialakuló négyszög négyzet!
A négyszög szerkesztését a szakaszok/sokszögek szerkesztése ikonon belül található Polygon utasítással végezhetjük el. A csúcsok címkézését szerkesztés közben azonnal megtehetjük, ha egyszerűen a billentyűzetről beviszzük a megfelelő karaktert. Az oldalak felezőpontja a szerkesztés ikonon belül érhető el (Midpoint). Nagyon kényelmes, hogy az objektumok címkéi bármikor áthelyezhetők az egér segítségével. A négyszög csúcsainak mozgatásával meggyőződhetünk arról, hogy a PQRS négyszög a csúcsok helyzetétől függetlenül paralelogramma. Ezt a programba beépített automatikus tételellenőrzés funkció segítségével is megvizsgálhatjuk. Ehhez válasszuk ki a tulajdonságok ikoncsoporton belül a Parallel? menüpontot, majd mutassunk pl. a PS és QR szakaszokra. A program megvizsgálja, hogy a kijelölt objektumok valóban párhuzamosak-e, és az eredményről szöveges választ ad, amelynek helyét a felhasználó határozza meg. Fontos tudnunk, hogy a kapott szöveg dinamikusan változik a mozgatható pontok helyzetének változtatásával, azaz az automatikus tételellenőrzés mindig az aktuális elrendezésű ábrára vonatkozik. A következő lépésben megmérjük a QPS szög nagyságát. Ehhez a mérés ikonon belül kell kiválasztani a szögmérést (Angle), majd a szöget meghatározó csúcsokra mutatni (rendre a Q, P, S csúcsokra). A kapott értékre történő dupla kattintással szerkeszthető a szövegmező, és így lehetőség van kiegészíteni az eredményt, majd tetszés szerinti helyre áthelyezni. A D csúcs mozgatásával megfogalmazható egy sejtés, amely szerint a QPS szög pontosan akkor derékszög, ha BD merőleges az AC átlóra. Ennek ellenőrzésére a program az objektum újradefiniálás lehetőségét kínálja fel. Ennek lényege a következő. A szerkesztés elején a D pontot bázispontként vettük fel, azaz a síkon bárhova elmozgathattuk. Ezen változtathatunk, azaz csökkenthetjük a D pont "szabadsági fokát", ha a szerkesztéseket tartalmazó ikoncsoportból kiválasztjuk az ikont (Redefine Object). Itt adhatjuk meg, hogy a D pont az új értelmezésben csak a B-n átmenő, AC-re merőleges egyenesen legyen mozgatható (a lenyíló menüből a Point on Object lehetőséget kell választani, majd kijelölni az egyenest). Ezzel a módszerrel a D pontot lényegében hozzácsatoltuk az említett egyeneshez. Ezek után a D pontot bárhova is próbáljuk vinni, az csak az egyenesen fog mozogni. Bármikor lehetőségünk van arra, hogy ezt a csatolást megszüntessük; ehhez ismét az előbbi Redefine Object ikont kell választani, és a D pontot Point-ként definiálni. Következő írásunkban a Cabri GeometryTM II plus további lehetőségeit ismertetjük.