A középkor irodalma
Ha valamilyen csoda folytán az érett középkor világába csöppennénk - ahogy ezt hősünk, az Idők ura játék főszereplője meg is teszi majd -, milyen világban találnánk magunkat? Kikkel találkozhatnánk? Gyere velünk kalandos utunkra a középkor világába - természetesen csakis digitális képkockákkal szegett úton!
Ajánlott órai felhasználás
- A középkor irodalma (történeti, művészettörténeti és irodalomtröténeti bevezetés)
- Nyelvtörténet - Az írásbeliség kialakulása Magyarországon
- A regény fejlődése (műfajtörténeti áttekintés)
Módszertani segély
Az alábbi összeállítás egésze vagy csak egyes részei, részegységei (két vagy több, logikailag összefüggő cikk) egyaránt felhasználhatók a fenti tanórákon.
Az anyagokat szabadon alkalmazhatjuk az órára való felkészülésben (óravázlat, kiselőadás), csakúgy mint magán a tanórán (számítógéppel segített óra). Mivel számos olyan eleme is van a tananyagnak, mely interaktív jellegű, érdemes a frontális, projektorral (vetítető) támogatott tanári előadás mellett az egyéni (minden gyerek vagy pár egy-egy számítógép előtt ül) feldolgozást is szorgalmazni.
A tananyag 9-12. évfolyamig felhasználható a fenti órákon.
1. Egy középkori városban találjuk magunkat. Mit kell tudnunk a vastag falak közé szorított, nyüzsgő városi életről? Ezen a címen megtalálod a választ!
(SDT) elérés:
Történelem » A középkor története (476--1492) » A középkor delelője (1200-1300) » A városok, a céhek és a kereskedelem a középkorban » A középkori városok
2. Ha elvegyültél a színes forgatagban, itt az ideje, hogy kicsit a magasba tekints, s szemügyre vedd a középkori világ "köldökét", a földi "siralomvölgyből" egyedüli szabadulást és megváltást ígérő keresztény vallás impozáns, égbetörő épületeit, a templomokat!
(SDT) elérés:
Történelem » A középkor története (476 -1492) » A középkor delelője (1200-1300) » Eretnekek és szentek, a középkori templomok » A középkori templomok
3. Ne tétovázz, lépj be a templomba! A félhomályt csak a rózsablakokon át beszűrődő színes fényfoltok törtik meg. Kik élhetnek nap mint nap e különös, borzongató és gyönyörű falak között? Lapozz fel az SDT-t!
(SDT) elérés:
Történelem » A középkor története (476--1492) » A középkor delelője (1200-1300) » Eretnekek és szentek, a középkori templomok » A középkori szentek, a ferencesek
4. A középkor szerzeteseinek misztikus, zárt világát ismerheted meg Umberto Eco a Rózsa neve című zseniális regényéből. Rövid kedvcsinálót, ajánlót olvashatsz itt a műről - ha esetleg még meg kellene győzni arról, hogy elolvasd!
5. A kolostorok nyirkos falai - ahogy az Eco lebilincselő középkori krimijéből is kiderül - bizony rengeteg sötét indulatnak, s nem utolsósorban eretnek gondolatnak is otthont adtak. Az eretnekségről olvashatsz alább!
(SDT) elérés:
Történelem » A középkor története (476 -1492) » A középkor delelője (1200-1300) » Eretnekek és szentek, a középkori templomok » Az eretnekmozgalmakról
6. Ugyane kolostorok falai között azonban - szintén csak Eco bravúros könyvére célozhatok - olyan remekművek, míves alkotások láttak napvilágot, mint a kézzel írt és festett kódexek. A kódexek névtelenségbe burkolózó másolóiról olvashatsz egy izgalmas cikket alább!
Margójegyzetek a középkori kódexekben
7. S egy nem kevésbé arctalan, bár hazánk legismertebb kódexszerzőjéről, Anonymus titokzatos alakjáról olvashatsz cikkünkben!
8. Ám nemcsak a vallásos irodalom virágzik az érett középkor kulisszái között, de a világi témák is egyre inkább teret nyernek. Így a szerelem is. A középkor szerelemfelfogásáról olvashatsz alább!
9. A szerelem témája számos szerzőt megihletett. Így jött létre az érett középkor egyik igen kedvelt műfaja, az udvari regény (roman courtois) is. Eme középkori regényekről olvashatsz alant!
10. A regények azonban később is szívesen feldolgozták a lovagkor témáját - esetenként kis iróniával, némi parodizáló szándékkal. Így tett a barokk szülötte Cervantes is, amikor megírta azóta elhíresült művét, Don Quijote, a búsképű lovag történetét. Erről (is) olvashatsz lejjebb!
11. A középkor legtalányosabb sorsú költőzsenije, Francois Villon volt, kinek kalandos és hányatott életét rendőrségi jegyzőkönyvekből követhetjük nyomon. Alább verseinek oly gyűjteményébe lapozhatsz, mely a lehető legelevenebb stílusban adja vissza az egykorvolt vágáns élettelt verseinek ízét.
Villon balladái - Faludy György átköltésében
12. A középkorról valaha készült legszellemesebb paródiát a Monty Python-csoport jegyzi. Abszurd humorú filmjük, a Gyalog galopp kultuszfilmmé vált nálunk is. Alább a film angol nyelvű forgatókönyvét találhatod meg.
Jó szórakozást!
Monty Python and the Holy Grail
13. Ha még nem tetted volna meg, akkor most itt az ideje, hogy kipróbáld, mi mindenre emlékszel középkori tanulmányaidból!
Indulj el az Idő uraiszerepjátékunkra!
14. Hol olvashatok még a középkorról?
Patrick Süskind: A parfüm
Umberto Eco: Baudolino
Mark Twain: Egy jenki Arthur király udvarában
Mark Twain: Koldus és királyfi
Victor Hugo: A párizsi Notre-Dame