Arany János - A tétel
Nyelvünk egyik legnagyobb értője, ismerője és művészi használója, Arany János életéről szóló kidolgozott tételeket találhatsz itt és itt .
Arany titkos szerelme
Arany János egyike legszemérmesebb költőinknek: magánéletéről, szerelmeiről szinte semmit sem tudunk - vagy mégis ...?!
Arany-balladák külhoni ihletői
Amikor a nagy epikus művek írása "félbe-szerbe" maradt, Arany a ballada műfajában találta meg a formát, amelyben szólni tudott a nemzetért. Balladáinak külhoni mintáiról olvashatsz itt.
A naiv, a mű és a blöff
Minden idők egyik legnagyobb irodalmi csalásáról olvashatsz itt- ami még Arany Jánosunkat is megihlette egykoron.
Tetemrehívás - Arany-ballada Gyárfás-illusztrációval
Arany balladáit lapozva misztikus világ elevenedik meg előttünk. A sejtetésre és kihagyásra építő ballada igazi agytornára sarkallja befogadóját - és szinte "igényli" a képi megjelenítést.
Arany János - diasor
Elsősorban tanároknak szánjuk itt következő diasorunkat: életrajzi órák színesítéséhez hasznos alapanyag lehet. Ám tételüket fennhangon tanuló, tudásukat ellenőrző diákok is hasznos segédeszközre lehetnek benne.
Arany János - Hasznos linkek
Arany János portréja (Gépeskönyv)
Tanári kézikönyv Arany költészetéhez (Feladatok, Óravázlatok) (Gépeskönyv)
Szakirodalom Arany János költészetéhez (Gépeskönyv)
Arany János Őszikék c. ciklusának versei
Arany és XIX. századi történeti festészetünk
Arany János - Kislexikon
KislexikonAz elveszett) "alkotmány": Arany első jelentősebb műve, mely 1845-ben született. A komikus eposz címében szereplő "alkotmány" szó itt "jogszerűséget" jelent, ugyanis a történet a választási csalásokról, korrupcióról szól, annak karikatúrája. álom-allegória : Arany Toldijának egyik legszebb költői képsora az ún. álom-allegória. Az allegória hosszabb gondolatsoron végigvitt hasonlatot, metaforát jelent. Jelen esetben két versszakot, a Toldi 4. énekének 4. és 5. versszakát öleli fel. ballada : 1. Középkor: Villon korában a ballada versformát jelölt (táncdal). 2. Újkor: "tragédia dalban elbeszélve" (Greguss Ágost). A három műnem határán álló műfaj. Cselekménye sűrített, drámai, dialógusokkal tűzdelt. Formájában és egyes betéteiben lírai, ugyanakkor történetet mesél el, tehát epikus is egyben. Jellegzetes eleme a balladai homály (elhallgatás, kihagyás). Legnagyobb magyar művelője Arany János. bárd : kelta dalnok. Rendszerint húros hangszeren kísérte énekét. A leghíresebb kelta bárd a mondabeli vak dalnok, Osszián volt.
|
Csaba királyfi : Arany Csaba-trilógiájának címszereplője, a hagyomány szerint ő volt Attila kisebbik fia. Csaba királyfi alakja köti össze a hun-magyar mondakört, ugyanis a történet szerint a hun birodalom összeomlását követően Csaba a székelyeket hagyta itt őrzőnek a magyar földön, míg ő hazatért az őshazába segítségért. A székelyek oly mélyen tisztelik, hogy még himnuszukban is felidézik alakját. ("Vezesd még egyszer győzelemre néped, Csaba királyfi csillag ösvényen"). epilógus : utószó. Párja a szövegek elejére kerülő prológus, azaz előszó. impresszionizmus : a XIX. század második felében megjelenő művészeti irányzat, mely elsősorban a festészetben jelentkezett. A pillanatnyi benyomást, hangulatot rögzíti. Legnagyobb képviselői: a festő Manet, Monet és Degas, költészetünkben pedig már Arany János kései lírájában, az Őszikék-korszakban is feltűnik (pl. A tölgyek alatt c. versben). "kapcsos könyv": kis, bőrkötésű emlékkönyv, amit Arany 1856-ban kapott Gyulai Páltól. Első verse, amit belemásolt a Szondi kát apródja volt, majd később ide kerültek az Őszikék versei is. Keveháza : Arany a Csaba-trilógiába kisebb költeményeket is beillesztett. Két ilyen költeményét ismerjük: a Rege a csodaszarvasról címűt és a Keveházát. Ez utóbbi a hunok rómaiak elleni harcát mutatja be. Keveháza a harctér, s így hősök temetője lett. Ma Kelenföldnek nevezzük ezt a területet. komikus eposz : vígeposz. Az eposzi kellékek felhasználásával, alantas témát eposzi "magasságokba" emelő, komikus alkotás. Pl.Csokonai: Dorottya. románc : a ballada "kistestvére": lassúbb, leíró jellegű, könnyedebb mű. tambura : lantféle, hosszú nyakú (lopótök alakú) pengetőhangszer. tengerihántás : kukoricafosztás |