Három részre osztva
Az értelmi fogyatékosságon belül három nagy csoportot különböztetünk meg:
- enyhe értelmi fogyatékos vagy tanulásban akadályozott (IQ: 70-50)
- középsúlyos értelmi fogyatékos vagy értelmileg akadályozott (IQ: 50-20)
- súlyos értelmi fogyatékos (IQ: 20 alatti)
Iskolatípusok
A súlyossági fokok szerint változik az értelmi fogyatékosok iskolatípusa. A tanulásban akadályozott tanulók régi elnevezéssel élve a kisegítő iskolákban tanulnak. Itt ugyanolyan tantárgyakat tanulnak, mint a többségi iskolákban. Annyi a különbség, hogy a kötelező tananyag le van egyszerűsítve és több idő jut az elsajátítására. Az értelmileg akadályozott tanulok ún. foglalkoztató iskolákba járnak.
Iskolai élet
Az oktatás itt is reggel 8 órától délután 4 óráig tart. Más tantárgyaik vannak, mint a tanulásban akadályozott tanulóknak. Itt, mivel gyengébb a tanulók IQ-ja, jóval egyszerűbb a tananyag. Például Beszédfejlesztés és környezetismeret, Társadalmi ismeretek és gyakorlatok, Életvitel és gondozási ismeretek, de persze van olvasás és számolás, ábrázolás, ének, testnevelés. Nagy hangsúlyt fektetnek a tanulók egyéni fejlesztésére is, a rehabilitációs órák keretében. Ezen felül fontos az ismeretek gyakorlatban való elsajátítása. Például vásárlási gyakorlatok, tömegközlekedés a gyakorlatban, stb.
Személyre szabott szakmák
A súlyos értelmi fogyatékos gyerekek ún. fejlesztő iskolákban kapják meg a személyre szabott fejlesztést. Az általános iskola elvégzése után az enyhe értelmi fogyatékos tanulók speciális szakiskolákban, a középsúlyos értelmi fogyatékos tanulók pedig készségfejlesztő speciális szakiskolákban tanulhatnak tovább, ahol a 9. és a 10. évfolyam elvégzése után különböző szakmákat sajátíthatnak el. Pl. konyhai kisegítő, élelmiszer eladó, szakács, számítógépes adatrögzítő, takarító, parkápoló, csomagoló, cirokseprű kötő.
Az iskola után
Ezt követően a cél egy olyan védő munkahelyet találni, ahol a fiatalok munkába tudnak állni. Ha ez nem sikerül, napközbeni ellátásukat az ún. ÉNO-k (értelmi fogyatékosok napközi otthona) látja el. Itt a cél a felnőtt értelmi fogyatékosok foglalkoztatása, szocializálása.
Fejős Nikoletta