A földrajz rovat Sulinet Oktatás portáljának megalakulása óta működik. A munkánk során végig fontos szempont volt, hogy a tanulók megismerkedjenek a környezet természeti, társadalmi-gazdasági jellemzőivel, tájékozódni tudjanak a természeti és társadalmi folyamatok között. Megpróbáltuk felkelteni a tanulók érdeklődését a különféle földrajzi témák iránt, támpontokat adni az értelmezéshez és az önálló gondolkodáshoz. Ugyanilyen fontos feladatnak tekintettük hogy a földrajztanárok számára megfelelő módszertani segítséget nyújtsunk a rovatban megjelenő anyagok tanórai felhasználásához, illetve bemutassuk a számítógép alkalmazási lehetőségeit a földrajzoktatásban.
Mi változik?
2004. szeptember 1-jétől hozzáférhetővé vált a Sulinet Digitális Tudásbázisának -röviden SDT - tesztverziója. Az SDT-ben a szeptemberi induláskor található két tantárgy közül az egyik a Földünk és környezetünk, amely lefedi a 9-10. évfolyam földrajztananyagát.
Terveink szerint az SDT-ben megtalálható földrajzanyag rövid idő alatt jelentős mértékben megnövekszik.
Mi tud az SDT?
Az SDT a műveltségi területeket számos iskolai évfolyamon lefedő elektronikus tananyag-adatbázis és egyben tartalomkezelő keretrendszer. A Sulinet Expressz Program egyik legfontosabb pilléreként a létrehozott adatbázis leképezi az iskola tantervét a különböző műveltségi területeken, és konkrét felhasználási útmutatókat, a tanórákon használható tananyagokat és újrahasznosítható tananyagelemeket nyújt a pedagógusok és a diákok részére. Az SDT nagy mennyiségű digitális tananyagot és újrafelhasználható tananyagelemeket nyújt a pedagógusok és a diákok részére. Az SDT lényegesen több mint komplett tankönyvek digitalizált változata. A korszerű elektronikus tananyagok, így az SDT-ben levő foglalkozások is az informatika eszközeivel, interaktív feladatokkal, szimulációkkal, tesztekkel támogatottak.
A rendszer egy vagy több tanórát felölelő foglalkozásokat, otthoni elsajátításra készült anyagokat, valamint 5-45 perces elektronikus blokkokat kínál a hagyományos tanítást kiegészítve vagy talán inkább megváltoztatva. A felhasználók a jövőben a központilag létrehozott és szakmailag ellenőrzött törzsanyagokon kívül a már meglévő és/vagy általuk létrehozott új elemekből saját tananyagokat is készíthetnek, amelyeket a rendszeren belül vagy onnan letöltve használhatnak az órán.
Milyen földrajzanyag van az SDT-ben?
Az SDT elektronikus tananyagbázisát kezdetben az e célra kiírt közbeszerzési pályázatok nyomán indult fejlesztőmunka adja. Fontos, hogy az SDT-ben található tananyagelemek (kép, animáció, videorészlet, szöveg, tesztfeladat, hanganyag stb.) tananyagegységekbe (lap, foglalkozás, téma) szervezhetők. A tananyagkészítők az elkészített tananyagelemeket egységekbe is szervezték, azonban a felhasználás során minden pedagógus akár újra is szervezheti a saját oktatási céljának megfelelően az elemeket.
Tapasztalataink szerint az SDT-ben már meglévő animációk és interaktív elemek lényegesen érthetőbbé teszik a földrajzi törvényszerűségeket, és megfelelően magyarázzák a folyamatokat. A földrajzi folyamatok dinamizmusát, legyen az hosszú távú (pl. kőzetlemezek mozgása az évmilliók során), vagy rövid távú (pl. a földi légkörzés vagy vulkánkitörés), a tankönyvi szemléltető ábrák nehezen tudják bemutatni. Az animációkkal ezeket a változásokat néhány másodperces mozgásfolyamattá alakítva jelentősen tudjuk javítani a megértést és fejleszteni a térbeli gondolkodást.
Földrajz rovat feladatai
A Sulinet Oktatás honlap az SDT főbejárata. A földrajz rovatot nemcsak tanítási segédanyagok gyűjtőhelyévé szeretnénk tenni, hanem a tanulók és a tanárok ön(tovább)képzésének színterévé is. Szeretnénk, ha a számos módszertani információ mellett a megjelenő anyagok segítséget nyújtanának az SDT keretrendszer használatához a diákok és az idelátogató tanár kollégák számára. Bízunk abban, hogy közös munkánk eredményeként az SDT földrajzanyaga (tudás)bázisnak számít majd mind a diákok, mind a tanárok munkájában.
Tesztüzem
A Sulinet Digitális Tudásbázis rendszer jelenleg tesztüzemben működik a történelem és a földrajz tananyagokkal. Más műveltségi területek és tantárgyak tananyagai fokozatosan kerülnek be a rendszerbe.
- Mindezek után arra kérjük Önöket, hogy próbálják ki az SDT-t, hisz ez minden szóbeli és írásbeli jellemzésnél többet ér.