A program kezelése
A Sulinet Digitális Tudásbázis kezdőoldalán olyan tananyagokat is találunk, melyek felépítése és működése kissé eltér a rendszerben található tartalmakétól. Ezek közé tartozik a Sunflower Learning által készített, magyarított, interaktív tananyag. Ennek része a Kötések nevű modul is.
A Kötések használatához, illetve már magának a keretrendszernek az elindításához is elengedhetetlenül szükséges a Shockwave lejátszó, melyet a http://www.adobe.com/shockwave/download/ címről tölthetünk le. A telepítés után elindíthatjuk a programot a http://sdt.sulinet.hu/sunflower/SMS/start.htm címről. A Kötések a nyolc kémiai modul közül az egyik, és az oldalsó panelen kattintva indítható el a menüje. A kezelés innen kezdve nem bonyolult.
Kötések
Amikor először találkozunk a kötésekkel, akkor még az elektronokat kis pontocskák formájában ábrázoljuk. A program alapértelmezésben 20 elemet kínál fel egy egyszerű felületen. Amint behúzzuk a központi (kezdetben üres) területre az adott vegyjelet, megjelenik annak szerkezete. A szerkezetben az elektronhéjakat körök jelölik, míg az elektronokat pontok.
Az ionos kötés esetén az elektronokat egyszerűen áthúzhatjuk az egyik atomból a másikba, míg a kovalens kötésnél kijelölhetjük, hogy mely elektronok váljanak közössé. A választás nyomán azonnal jelöli is a program a képződő ionokat vagy összekapcsolja a kovalens kötést. Ez utóbbi esetében figyeljünk arra, hogy a program a reális kötésszögeket nem veszi figyelembe. Ezért, ha a szemléltetésben ez fontos, akkor magunknak kell az atomokat a megfelelő helyre húzni.
Kapcsolódó tananyag
A Sunflower fejlesztői a kémiai kötésekhez kapcsolódó segédanyagokat is készítettek. Számos vegyület kötései tekinthetők meg animációs formában a Példák menüpont alatt. Amint kiválasztunk egy vegyületet, követhetjük a kötések kialakulását lépésről-lépésre.
Az előre gyártott példák mellett órai tevékenységeket is beépítettek a programba négy témában. A tanulók a tevékenységeknél írásos segítséget, magyarázatot kapnak az ionos kötés, kétatomos molekulák és a kovalens kötés témájában. A tevékenységek feladatai interaktívak, azaz segítségükkel a diákok a programot kezelve megismerkedhetnek a fogalmakkal, illetve átismételhetik azokat.
A tanárok a Kötésel különböző fázisait, a kapcsolódó tananyagok ábráit feladatok, dolgozatkérdések illusztrálására is használhatják, hiszen ezek képként kivágva behelyezhetők egy szövegbe.
Az órai tevékenységek mellett néhány feladatlapot is találunk a Kötések tananyagban három nehézségi szinten. Ezek szintén a diákok egyéni, esetleg csoportos munkájára építenek és mélyítik el a kémia alapjaival kapcsolatos tudást. A feladatlapokban tesztkérdések is szerepelnek, miközben mindvégig rendelkezésre áll egy másik Sunflower tananyag, az interaktív periódusos rendszer is.
Animált folyamatok
A Sunflower Kötések kitűnően alkalmas a tanórai foglalkozások során a magyarázat kiegészítésére, a gyakoroltatásra és a tanulói munkára. Az elkészített kötések nem menthetők, de animációként lejátszhatók. A cél a gyors és látványos, akár interaktív táblán is jól kezelhető segítség kémiaórán vagy tanulás közben. A program on-line módon használható és kiegészíthető olyan tartalmakkal, melyek már a számítógépre mentve offline alkalmazást is lehetővé tesznek.
Főző Attila László