Interjútípusok a kiválasztásban
Természetesen a személyes interjú alapján történt kiválasztás lehet túlságosan szubjektív is, ezért a megfelelő jelölt kiválasztásához mindenképpen szükséges, hogy az interjú jól strukturált legyen. Ellenkező esetben előfordulhat az a már több szakkönyvben említett példa, amikor 6 kereskedelmi vezető 36 üzletkötői pozícióra pályázót interjúzott, s az egyik jelölt az egyik vezetőnél az első, míg a másiknál utolsó helyre került. Ez a már több mint 50 éve történt konkrét eset nemcsak az interjú szubjektív voltát, hanem azt is jelzi, hogy sokszor a követelményprofil nem elég átgondolt.
- Board interjú (Board interview): Ebben az esetben több vállalati szakember találkozik egyszerre a pályázóval, amely felgyorsíthatja a kiválasztás menetét, hiszen minden döntéshozásban érdekelt részt vesz benne. Ugyanakkor meg is nehezíti a különböző személyek kérdéseinek, majd észrevételeinek, illetve döntéseinek összehangolását. A pályázónak is nehézséget jelent a kommunikáció: kihez beszéljen, kire nézzen, stb. a meghallgatás során.
- Személyes interjú (Individual interview): Egy vállalati szakember egyszerre egy jelölttel találkozik.
- Interjúsorozat (Sequential interview): A pályázó egymás után - akár ugyanazon a napon - különböző vállalati szakemberekkel találkozik. A sorozatinterjú a legmegfelelőbbnek tartott interjúforma: a board és személyes interjú előnyeit egyesíti. Igazán akkor működik jól, ha az egymást követő interjúk új tartalmi elemmel bővülnek, és a pályázóról valami plusz információt tesznek hozzá a korábbiakhoz.
- Stresszinterjú (Stress interview): Ez a legritkábban használt, de a teljesség kedvéért megemlített típus, amelyet csak nagy óvatossággal szabad alkalmazni. A stresszinterjú során a jelölt stressztűrő képességét térképezik fel váratlan, olykor keményebb hangvételű kérdésekkel, amelynek célja nem elsősorban a kérdésekre adott válaszok, hanem a helyzet kezelésének értékelése.
- Szituácios gyakorlatok (Situational interview): A pályázónak itt bizonyos helyzetekben, szituációkban kell magát elképzelnie és a felvázolt helyzetet megoldania.