A karrier irodák mûködésérõl, a hallgatóknak nyújtott szolgáltatásokról és a munkaadók által keresett végzõsökrõl kérdeztük Andrási Monikát, a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE - "Közgáz") Karrier Irodájának vezetõjét, valamint Tóth Sándort, a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME - "Mûegyetem") Karrier Irodájának tanácsadóját.
Az országban elsõként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen alakult karrier iroda 1996-ban, amelynek létrehozása Andrási Monika nevéhez fûzõdik. Az iroda az egyetem keretén belül mûködik az általános rektorhelyettes felügyelete alatt. "Az egyetem felismerte, hogy fontos a hallgatóikat minél jobban felkészíteni a munka világára, hiszen így az egyetem által kínált diploma is értékesebbé válik. A BKÁE Karrier Irodájának célja magas színvonalon képzett hallgatóink és az üzleti, intézményi szféra képviselõi közötti kapcsolat megteremtésével, a tudatos karriertervezés eszközeinek támogatásával olyan elhelyezkedési kultúra meghonosítása, melyben diákjainkat segíthetjük a szaktudásuknak és érdeklõdési területüknek legmegfelelõbb állás megtalálásában" - foglalta össze az iroda küldetését Andrási Monika.
Nem sokkal késõbb a Duna másik partján, a Budapesti Mûszaki Egyetemen is létrejött egy karrier iroda, melynek szervezésében Tóth Sándor az elejétõl fogva részt vállalt. "Irodánk megalapításában két ok játszott szerepet. A kilencvenes évek közepén elkezdõdött a tömegképzés, ami nehezítette az elhelyezkedést, így a hallgatók igényelték a segítséget, illetve a betelepülõ nyugati cégek keresték a fiatal, rugalmas, képzett diplomás munkaerõt, és ennek toborzásához az egyetem segítségét kérték. E kettõs nyomás hatására jött létre a BME Karrier Iroda", mondja Tóth Sándor.
Mindkét iroda számos programmal, szolgáltatással várja a hallgatókat, akik az általános tapasztalat szerint harmad-negyed évtõl ismerkednek az Irodák által kínált programokkal.
Állásbörzék, szakmai napok, cégbemutatók
A két Karrier Iroda leglátványosabb programja az állásbörze, ahol a hallgatók személyesen találkozhatnak a munkáltatókkal, leadhatják önéletrajzukat, megismerhetik a kiállító cégeket, információkat gyûjthetnek az elvárásokról és saját esélyeikrõl. Ebben az évben a Közgázon KarrierExpo néven március 24-25-én, a Mûegyetemen április 7-8-án tartották a legnagyobb munkaerõpiaci seregszemléket. A tavaszi börzén kívül mindkét egyetem õsszel is szervez állásfórumot.
A karrier irodák emellett felkészítõ napokat is tartanak, amikor a hallgatók megtanulhatják az álláskeresés fortélyait az önéletrajzírástól a felvételi interjún való viselkedésig. A BME-n közel ötven elõadásra, workshopra, tréningre kerül sor egy hónap alatt. "Egy csoportos kiválasztáson, idegen szóval Assessment Centeren való próbarészvétel azért is hasznos, mert élesben már nem lesz lámpaláza a pályázónak, rutint szerez, tudja, hogy mire számíthat, körülbelül milyen feladatok lesznek" - mondja Andrási Monika.
Szintén megtalálható mindkét Iroda kínálatában céges bemutatók, szakmai napok szervezése. A Közgázon rendszeres vendégnek számítanak a nagy könyvvizsgáló cégek, a BME-n pedig március közepén például a gyõri Audi és a MÁV Rt. tartott szakmai napot. A hallgatók ezeken a rendezvényeken megismerhetik a cégek kiválasztási eljárásait, így máris elõnybe kerülnek azokkal szemben, akik mindenfajta elõzetes tájékozódás nélkül pályáznak.
Tantárgyként is tanulható a karrierépítés
A Közgáz a tantervébe is beépítette a karrierépítést "karriermenedzsment" néven, amelyet szabadon választható tárgyként bármely egyetem vagy fõiskola hallgatója felvehet. "A Karrier Iroda tevékeny szerepet játszott a tantárgy létrehozásában. Érdekesség, hogy a tantárgyat felvevõ hallgatók egyharmada nem a BKÁE diákja, azaz más intézmények hallgatói körében is népszerû" - mondta Andrási Monika.
Mindkét iroda hallgatói adatbázissal is rendelkezik, melybe az állás iránt érdeklõdõk feltehetik bemutatkozó anyagukat önéletrajzukkal, ugyanis az irodák közvetítõ kapcsot is jelentenek a diákok és a munkaadók között. Állásajánlatokat adnak közre és szakmai gyakorlatra is közvetítenek. Az adatbázisokba az Interneten keresztül lehet jelentkezni.
A karrier irodák szolgáltatásihoz tartozik az állásbörzékhez kapcsolódó információs kiadványok készítése. A BKÁE-n és a BME-n egyéni karriertanácsadás mûködik, jogi, adóügyi kérdésekben is segítséget kaphatnak a vállalkozás indításán gondolkodó hallgatók. Az iroda munkatársai igény esetén tréningeket szerveznek, és a végzettek elhelyezkedésérõl készítenek rendszeres felméréseket.
Szakmai gyakorlat: szükséges, de ne vigyük túlzásba
Tóth Sándor és Andrási Monika is hangsúlyozza a szakmai gyakorlat, illetve a munkatapasztalat fontosságát. A BME-végzõsök 30-40 százalékának van valamilyen szintû munkahelyi gyakorlata. A Fõvám téren komolyabb munkatapasztalatról egy vizsgálat szerint a hallgatóknak szintén csak egyharmada számolt be. Tóth Sándor szerint a tendencia növekvõ, bár még így is alacsony az arány. "A kreditrendszer lehetõséget ad a tanulmányok rugalmas végzésére, amibe az is belefér, hogy egy félévet külföldön vagy itthon dolgozzon a hallgató. Ezért mindenképpen javaslom, hogy éljenek ezzel a lehetõséggel." Andrási Monika szintén hasznosnak tartja a munkatapasztalat szerzését, de mint mondta, az egyetemen elsõ helyen a tanulásnak kell állnia. "Nem szabad túlzásba vinni a munkát, mert az az elméleti tudás megszerzésének a kárára megy. Kétszer két-három hónap szakmai gyakorlatot elegendõnek tartok." Andrási Monika lényegesnek véli az egyetemi évek alatt a kapcsolati háló építését: azaz a konferenciákon, elõadásokon, céges rendezvényeken való részvételt.
Akit a munkáltatók keresnek
A két iroda képviselõjét a munkaadók által elõnyben részesített végzõsökrõl is kérdeztük. Tóth Sándor elmondta, hogy a mérnöki versenyképesség már két idegen nyelv ismeretét, jó szakmai tudást és valamennyi munkatapasztalatot jelent. Emellett különösen nagy hangsúlyt kap a problémamegoldó képesség, a rugalmasság, a kreativitás, a csapatban dolgozás képessége. A legtöbb munkáltató nem a magába forduló, makacs zseniket keresi, hanem a formálható, tanulékony, széles szakmai alappal rendelkezõ, nyitott csapatjátékosokat.
Andrási Monika szintén megemlítette a folyékony nyelvtudást, a jó tanulmányi eredményt, a szakmai gyakorlatot és a kiváló minõsítésû diplomamunkát. "A BKÁE diplomásai között a különlegességet keresik a munkaadók, ami a hallgatót kiemeli a többi végzõs közül: a különlegesség lehet külföldi vagy magyarországi tudományos ösztöndíj, szakkollégiumi tagság, diákszervezetben való részvétel. Emellett elõny a sokoldalúság, a több területen bevethetõség. Inkább széles általános tudású közgazdászokat keresnek, mint specialistákat" - mondja Andrási Monika.
Természetesen nem csupán a BKÁE-n és a BME-n mûködik karrier iroda, hanem az országban egyre több felsõoktatási intézményben. Aki tudatosan kívánja karrierjét építeni, szeretné az álláskeresés buktatóit elkerülni, illetve elõnyhöz akar jutni a versenytársakkal szemben, érdemes ezeket a karrier irodákat felkeresnie. Már csak azért is, mert szolgáltatásaik ingyenesek, csupán idõt és energiát kell bele fektetni. A diploma megszerzése utáni zökkenõmentes indulásért megéri.
Karrier irodák a magyar felsõoktatásban
(néhány elérhetõség a teljesség igénye nélkül)
Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem
http://www.karrierexpo.bkae.hu/
Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem:
http://www.karrier.bme.hu
Gábor Dénes Fõiskola - Diáktanácsadó és KarrierKözpont
http://www.gdf.hu/dkk/
Kodolányi János Fõiskola (Székesfehérvár)
http://www.kodolanyi.hu/diaktanacsado
Miskolci Egyetem - Hallgatói Információs és Karrier Központ
http://www.uni-miskolc.hu/inforras
Pécsi Tudományegyetem - Karriercentrum
http://www.koszikarrier.hu
Szegedi Tudományegyetem - Karrier Iroda
http://www.univ.kht.u-szeged.hu/karrier/index.htm
Veszprémi Egyetem - (Ka-Iro)
http://kairo.vein.hu/kairo/
- Karácsony Zoltán -