Az internethálózat rohamos fejlődésével soha nem látott információmennyiség halmozódott fel a "virtuális könyvtárakban". Szinte biztosak lehetünk benne, hogy bármilyen témát kiválasztva a weben találhatunk hozzá kapcsolódó oldalakat. De vajon tényleg mindenki számára elérhetőek-e ezek az információk?
Azt kell mondanunk, hogy nem, mivel ezen információkat sokszor nagyon nehezen, vagy lehet hogy, könnyen, de véletlenül, egy szerencsés kattintás eredményeként szerezzük meg. A weben történő bolyongás során a különböző linkek követésével eljuthatunk érdekes oldalakra, de ez nem a legmegfelelőbb módja az információkeresésnek. Ahhoz, hogy az általunk keresett információkat megtaláljuk, elengedhetetlen a keresőprogramok ismerete.A többes szám nem véletlen, hiszen nem elég egyetlen egy keresőt megismernünk, hiszen a témától vagy esetleg a földrajzi elhelyezkedéstől függően más-más keresőt kell használnunk a kívánt információ eléréséhez. A kínálat több mint kielégítő (lásd http://kereso.lap.hu/), hiszen több száz keresőprogram áll rendelkezésre, lassan a megfelelő keresőprogram kiválasztásához is egy a keresőprogramok között kereső keresőprogramot kell használnunk...
A keresőprogram megfelelő kiválasztása azonban még mindig nem elegendő, a sajátosságaikat is meg kell ismernünk. Tudnunk kell, hogy hogyan lehet szűkíteni a keresést, hogy a legjobb találati arányt érjük el, hogyan kereshetünk rá olyan kulcsszavakra, amelyek az oldalon egymás mellett vagy esetleg ugyanabban a bekezdésben együtt szerepelnek, hogyan kereshetünk az oldalak címében, vagy éppen a keresett oldalak közül hogyan zárhatjuk ki azokat, amelyek egy adott gépen szerepelnek. (E funkciók elérése a különböző keresőprogramokban eltérő lehet. pl.: google, altavista, origo vizsla) A lehetőségek szinte korlátlanok, de célunk eléréséhez ezekkel a lehetőségekkel az adott feladatnak megfelelően kell bánni.
Az iskolákban, illetve az otthonokban is egyre több kisgyermek "szörfözik az interneten", többségük ugyanazokat az oldalakat (viccek, virtuális teve-farm, játékok, népszerű együttesek oldalai) látogatja. Természetesen a linkek követésével más-más oldalakra is eljuthatnak. De miért ne kereshetnének rá ők is az általuk fontosnak tartott információkra?
A válasz egyszerű. Ennek egyrészt nyelvi akadálya van (az angol nyelv alapfokú ismerete a kereséshez feltétlenül szükséges), másrészt a keresőprogramok többségének kezelése a gyerekeknek bonyolult, ergonómiailag nem a számukra megfelelő módon vannak az oldalak felépítve, illetve nem a gyerekek érdeklődési körének megfelelő oldalakban keresnek. Az is problémát jelenthet, hogy az interneten számos felnőtteknek szóló oldal van, amelyeket viszont ki kell zárni a kereső által vizsgált oldalak közül.
Magyarországon is ismerünk sajnos olyan - képeslapküldésre is alkalmas - portált, ahol a gyereknek (is) szóló vicces képek mellett, kifejezetten felnőtteknek szóló tartalom is elérhető! Ezért nem véletlen, hogy már a gyerekeknek szóló keresőprogramok is megjelentek a hálózaton, amelyeket egész pici gyerekek is kényelmesen használhatnak úgy, hogy valóban a nekik szóló oldal jelenik meg a keresés végén.
Sajnos e keresőoldalak főleg angol nyelven érhetőek el, magyar nyelvű, gyerekeknek szóló arculattal rendelkező keresőportál sajnos nem áll rendelkezésre. E keresők is rendelkeznek kulcsszavas keresési lehetőségekkel, de felnőtteknek szóló oldalak nem jelenhetnek meg a találati listában. A továbbiakban olyan angol nyelvű keresőportálokat ismertetünk, amelyek jó példát mutatnak arra, hogy lehet és kell is kifejezetten a gyerekek igényeinek megfelelő keresőoldalakat létrehozni.
A 7-12 éves korosztálynak szól a yahooligans keresőoldal (http://www.yahooligans.com/ ), ahol kulcsszavas és tematikus keresésre is van lehetőség. Már a keresőoldal megjelenése is azt sugallja, hogy ez a gyerekek birodalma. Az ikonválasztás is szerencsés, egyértelműen utalnak arra, hogy az adott kategóriában milyen jellegű weboldalak találhatóak. Szintén gyerekeknek szól a KidsClick kereső (http://www.kidsclick.org/). Itt is számos kategóriából választhatnak a gyerek, sőt a témakör kezdőbetűje szerint is kereshetnek. A portál arculata kissé szerényebb, mint a yahooligans esetén.
A gyerekeknek szóló oldalak között lehet böngészni az Awesome katalógusban is. (http://www.awesomelibrary.org/student.html). A tartalom itt is megfelelő, de a fejlesztők nem fordítottak elég figyelmet arra, hogy a gyerekek ízlésének megfelelően alakítsák ki a portál arculatát. Szintén remek keresőt találhatnak a gyerekek a http://www.ajkids.com/ címen. Ez a kereső abban különleges, hogy itt egyszerű kérdéseket lehet feltenni. pl.: a "Miért kék az ég" ("Why is the sky blue?) kérdés után megjelenik egy oldal, amely elmagyarázza a jelenség hátterét. A http://www.route616.com/ címen a 6-16 éves korosztály érdeklődési területének megfelelő oldalak között lehet keresni kulcsszavak alapján, ahol a találati listában a felnőtteknek szóló tartalmak szóba sem jöhetnek.
Amint a fentiekből láthatjuk, vannak jó példák a gyerekeknek szóló keresőprogramok között. Jó lenne, ha magyar nyelvű keresőt is használhatnának a gyerekek, reméljük hamarosan erről is beszámolhatunk rovatunkban.
Linkek
- Mit, hol, hogyan érdemes keresni? http://www.sztaki.hu/services/search/index.hu.jhtml
- Melyik a legjobb kereső a magyar nyelvű weblapok tekintetében ? http://kaixo.objectis.net/google/melyik-a-legjobb
- Kids search engine http://www.virtualfreesites.com/search.kids.html