Kisebbségben a többség
Farkas Zoltán
2007/12/30 00:25
3279 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Oroszország egzotikus hely, itt még az is megtörténhet, hogy a többség kerül kisebbségbe. Ez történt a mérsékelt szociáldemokratákkal, akiket a számbeli kisebbségben lévő bolsevikok a kongresszuson kisebbségi létre kárhoztattak. Hogyan történhetett?

Értelmiségi indíttatás

Az orosz marxista köröket kezdetben értelmiségiek hozták létre – Pétervárott először egy bolgár egyetemi hallgató, Dimitar Blagoev szervezett ilyen kört, de hamarosan kiutasították. Később olvasóegyletek és marxista irodalmat fordító, terjesztő társaságok alakultak. Az első, programmal is rendelkező szervezetet 1883-ban Svájcban lapította Plehanov, Vera Zaszulics és Akszelrod A munka felszabadítása néven. Alapvető téziseik a narodnyikokkal folytatott vita során bontakozott ki, és arra az elementáris kérdésre igyekeztek választ adni, hogy Oroszország fejlődése a nyugati mintákat kövesse, avagy teljesen autochton fejlődésvonalat kell bejárnia.

Plehanov csoportja következetes marxista elvek alapján polgári forradalmat, azt követően pedig kapitalista átalakulást helyezett kilátásba, majd a kapitalizmus oroszországi térhódítását követően lehetővé válik a szocialista forradalom megvívása. Ezzel szemben a narodnyikok sajátosan orosz megoldást (Mihajlovszkij a felvilágosítás és a propaganda jelentőségét szorgalmazta, mások Herzen nyomán a nép közé járásban látták az egyetlen üdvözítő eszközt) szorgalmaztak, és a kapitalizmus káros hatásait ostorozták. Mivel a terror eszközétől sem riadtak vissza, ezért a titkosrendőrség, az ohrana üldözte őket.

Leninnel az élen

Lenin

A velük folytatott vitában tűnt fel Vlagyimir Iljics Uljanov, ismertebb nevén Lenin is. Számos marxista írás jelent meg legálisan Oroszországban – pl. Plehanov (Beltov álnéven) kiadta a monista történetszemléletről szóló írását, Sztruve és Tugan-Baranovszkij az orosz gyáripari fejlődést elemezte. Ez utóbbiakat és számos más orosz gondolkodót (Bergyajev, Szergij Bulgakov) legális marxistáknak nevezték, mivel elméleti alapon vizsgálták a marxizmust, és igyekeztek az orosz viszonyok közepette értelmezni, a forradalomtól viszont a későbbiekben is elhatárolódnak, és amikor az orosz marxisták radikális követelésekkel állnak elő, akkor felhagynak a marxizmussal, többségük az idealista filozófiai rendszerek felé kezd közeledni. Mivel legálisan működhettek és jelentethették meg írásaikat, ezért a forradalmi szemléletű marxisták erőteljesen bírálták őket, és a radikálisabb megoldásokat szorgalmazták, illegális szervezeteket hoztak létre Oroszországon belül.

1898 márciusában Minszkben a korábban Oroszország-szerte alakult szociáldemokrata körökből megalapították az ország első munkáspártját, az Oroszországi Szociáldemokrata Munkáspártot. Igaz, a képviselőket – összesen kilencen voltak – mind letartóztatták az első kongresszust követően. A fentiekből is kiviláglik, hogy a nyugati, pl. német szociáldemokrata pártokkal ellentétben az orosz nem közvetlenül a proletariátusból nőtt ki, hanem főként értelmiségi csoportok szellemi-politikai tevékenységének eredményeként. Jelentős előrelépést jelentett az orosz szociáldemokrácia életében, hogy létrehozták az első szakszervezeteket (1904). 1903-ban a II., brüsszeli kongresszuson Lenin benyújtotta a párt „szervezeti tervét”, amelyben a párt működése leginkább egy hadseregére elékeztette az olvasót. Emellett Lenin egyértelműen az önkényuralom megdöntését jelölte meg alapcélként mégpedig forradalom révén.

Mindezeket az elveit a Mit tegyünk? című brosúrájában részletesen fejtette ki. A párt egésze nem értett egyet a lenini elképzelésekkel, és heves vitát követően két frakcióra bomlott, de egyelőre csak az ún. szervezeti kérdések terén ment végbe az elkülönülés, pl. abban a kérdésben, hogy ki lehet a párt tagja. Abban teljes egyetértés volt még, hogy a forradalom közvetlen célja a demokratikus köztársaság megteremtése, illetve az alkotmányozó gyűlés összehívása, de a távlati célok tekintetében már ekkor sem egyeztek a vélemények. Ezt követően további belső (orosz) csoportosulásokra, irányzatokra bomlottak. Pl. a mensevik párton belül Plehanov létrahozta a Jegyinsztvo elnevezésű csoportot, mely szembekerült az ugyancsak mensevik eredetű baloldali internacionalista frakcióval.

Bolsevikok

Bolsevik forradalom Kirovban

1907 tavaszán (az 1905-ös forradalom végső veresége hatására) a londoni, egyben utolsó közös kongresszuson véglegessé vált a szakadás a mensevikek és a bolsevikok között. A radikálisabb irányzat a bolsevikoké (bolsinsztvo [or.] többség szóból) az elnevezés az OSZDMP 1903-as 2. kongresszusán Brüsszelben keletkezett, ahol a párt szervezeti szabályzatának kérdésében tartott vita során a forradalmi irányvonal képviselői, a bolsevikok többséget szereztek, a mensevikek (kisebbség [mensinsztvo [or.]) felett. (Az OSZDMP-n belül azonban továbbra is a mensevikek maradtak többségben, a bolsevikok csak a kongresszusban értek el számbeli fölényt, azt is jobbára azért, mert a mérsékelt szociáldemokraták, a későbbi mensevikek a szavazás idején tiltakozásképpen jelentős számban kivonultak a kongresszus ülésterméből.)

A bolsevikok a szorosan szervezett "élcsapat"-párt fontosságát hangsúlyozták, a hivatásos forradalmárok konspiratív módon felépített szervezetét hozták létre, ezzel is a forradalmi öntudatot kívánták terjeszteni a proletariátus körében. 1912-től (prágai pártkonferencia) az OSZDMP-től független, önálló Központi Bizottságot hoztak létre. Az 1905-ös forradalomból teljesen más következtetést vontak le mint a mensevikek. Eszerint a centrum országokhoz képest Oroszországban a kapitalizmusnak sajátosan orosz fejlődési jegyei mutatható ki, így a polgárság hiánya miatt a kapitalizmus nem erősödhet meg olyannyira, mint a nyugati országokban, emiatt a cári kormányzat is szükségszerűen bomlásnak kell, hogy induljon. Mivel nyugati típusú polgári demokrácia Oroszországban nem alakulhat ki, ezért újabb forradalomra van szükség, mely a polgári értékrend megteremtését követően szocialista rendszert hoz létre. A permanens forradalomelmélet tanítása szerint tehát a polgári forradalmat szocialista forradalom kell, hogy kövesse, és a munkásságot juttatja politikai hatalomhoz - ez a párt programjának központi eleme.

Plehanov már a századfordulón ezt a határozott álláspontot követte. "az orosz forradalom vagy munkásforradalomként győz, vagy nem győz egyáltalán." A bolsevikok ebben a harcban nem tekintették potenciális szövetségesüknek sem a polgárságot, sem a liberális erőket, ehelyett a parasztsággal karöltve egyfajta "baloldali blokkban" gondolkodtak. A bolsevik párt fegyelmezett, felülről szervezett, katonás fegyelmet követelő, kezdetben szűk tagsággal rendelkező, hivatásos forradalmárok által vezetett pártnak indult, melynek határozott célja, hogy forradalom segítségével döntse meg a fennálló rendszert. (Forradalmár képviselői: Lenin, Zinovjev, Kamenyev, Buharin, Sztálin) 1917 októberében már tömegpárt, mely mintegy 350 ezer tagsággal rendelkezett.

Mensevikek

A forradalom mítosza - Auróra

A mérsékeltebb irányzatot a mensevikek képviselték, akik az 1905-ös forradalom vereségéből azt a következtetést vonták le, hogy a történelmi fejlődés Oroszországban is a nyugati minták szerint folytatódik, ami szükségszerűen vezethet el egy polgári demokratikus rendszer kiépüléséig. Ebben a polgári demokratikus küzdelemben a mensevikek szövetségesként tekintettek a burzsoáziára is.

A Németországi Szociáldemokrata Párt mintájára egy legális munkás tömegpárt létrehozásában gondolkodtak, csak távlati célnak tekintették a szocializmust. 1917 augusztusában a tagság létszáma még 193 ezer fő volt, októberben 160 ezerre esett vissza, majd idővel bomlásnak indult maga a párt is, és 1918 májusában már csak 60 ezer fős volt a tagsága.

Irodalom

  • Nyikolaj Bergyajev: Az orosz kommunizmus értelme és eredete Századvég K., Bp. 1989
  • Font Márta – Krausz Tamás – Niederhauser Emil – Szvák Gyula: Oroszország története Maecenas, 1997
  • Mihail Heller – Alexandr Nyekrics: Orosz történelem I-II. Osiris K. – 2000, Bp., 1996
  • Oroszország és a Szovjetunió XX. századi képes történeti kronológiája 1900-1991 Akadémiai K., Bp. 1992
  • Isztorija Rossziji 2. Moszkva, 2003
  • Krausz Tamás: A cártól a komisszárokig Kossuth K., 1987
  • P. P. Aprisko: Az orosz filozófia története Osiris K., Bp. 2007
  • 1917 és ami utána következett Magyar Ruszisztikai Intézet, 1998
  • Richard Pipes: Az orosz forradalom története Európa K., Bp. 1997
  • Apokalipszis - 1917 Európa K., Bp. 1997
  • Az orosz forradalom démonai Századvég K., Bp. 1990

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten