Egy korábbi írásunkban bemutattuk az ACD/Chemsketch molekulamodellező programot, illetve használatának néhány példáját a középiskolai kémiatanításban. A modellezésen túl, több területen is segítségünkre lehet a program.
Kísérleti összeállítások
A Chemsketch program a molekulaszerkezet rajzolása mellett, a kémiai feladatokra különösen specializálódott vektorgrafikus rajzolóprogramot tartalmaz.
A programablak részei
Az indítás után, ha Draw gombbal a molekulaszerkesztésből a rajzoló funkcióba térünk át, akkor a következő fontosabb területeket látjuk az ablakban.
Az Eszköztárban a legfontosabb, minden vektorgrafikus rajzolóprogramban megtalálható rajzeszközöket (vonal, ív, sokszög, stb.) találjuk. A rajzelemek tulajdonságait a Tools menüből kinyitható párbeszédablakban állíthatjuk be.
Rajzelemek - eszközök
A sok, de soha nem elég eszközrajz-gyűjtemény, ami különösen segítheti a munkánkat. A Templates menü, a molekulagyűjtemények mellett, laboreszköz gyűjteményt is tartalmaz.
A gyűjtemény 7 oldalon helyezkedik el, amelyek között lapozni tudunk. Egy eszközt kiválasztva a rajzlapra tudjuk tenni, majd méretezni és tulajdonságait beállítani. A legtöbb rajzot ebből a készletből tudjuk összeállítani. Az ACD/Labs a szerkesztési menetet képernyő felvétellel mutatja be.
Az eszközök rajza utólag módosíthatók. Ezzel pótolhatjuk a hiányzókat. Az eszköz rajzának kijelölése a szokásos módon a csoportosítás/csoportbontás ikonnal fel is bonthatjuk.
A rajz elemeit módosíthatjuk, ha a Lánc-csomópontok szerkesztése ikont választjuk (alább látható). A csomópontok számát módosíthatjuk, helyzetüket megváltoztathatjuk.
A csomópontok elmozdításával, a közöttük lévő vonalak formázásával módosíthatjuk az eszközök alakját igényünknek megfelelően. Az ábrára feliratokat is készíthetünk.
Nyíl objektum számtalan tulajdonságát (nyílhegy típusok, méretek, vastagság) állíthatjuk. Az irányát az elfogatás ikonnal igazíthatjuk.
A vektorgrafikus rajzolóprogramok legtöbb funkcióját, pl.: rétegkezelést, csoportosítást és bontást, színátmenet szerkesztést, igazítást,… tartalmaz a Chemsketch. Csak győzzük megismerni a lehetőségeket. Az elkészült összeállítást a program, saját formátumán kívül rasztergrafikusba is képes menteni. Így rajzainkat minden dokumentumtípusban fel tudjuk használni.