A marketing-mixet kiegészítő tevékenységek egyike a marketingkutatás, melynek fő feladata, hogy minél több a piacról, a fogyasztókról szóló információval ellássa a marketing tevékenységek tervezőit, döntéshozóit; de hasonlóan fontos például a vevőkkel/partnerekkel való folyamatos kapcsolattartás is. Marketingkutatásnak nevezzük az olyan információk szisztematikus, objektív feltárását, összegyűjtését, elemzését és felhasználását, amelyek valamilyen, a marketinget befolyásoló tényezővel kapcsolatosak. A fogyasztók megismerésén, a kutatásokon túl fontos feladata még egy vállalat marketing részlegének, hogy az összes kifelé menő üzenetet koordinálja, "kézben tartsa". Egy vállalatból kifelé nem csak a promóció, a reklámok, a hirdetések üzenetei áramlanak, hanem sok más üzenet is, amelyek közvetítése általában a vállalat PR szakembereinek a feladata.
A PR, azaz a public relations, olyan programok választéka, amelyeket azért hoztak létre, hogy valamely termék vagy vállalat imázsát védjék, erősítsék. Ahogy a PR tevékenység is a vállalat érintettjei felé irányul, úgy a marketing technikák modernebb változatai is a vállalat környezetére való hatást, a velük való folyamatos és interaktív kapcsolattartást helyezik előtérbe. Míg a hagyományos (ügyleti) marketing jellemezte a termékek eladását, a szolgáltatásoknál megjelent a marketing egy másik típusa: a kapcsolati marketing, melyet - természetesen - azóta már nem kizárólag a szolgáltatások esetében használnak. Ez olyan marketing tevékenység, amely sokkal hosszabb időtávra irányul, és nem a termék paramétereinek bemutatására épül, hanem a kapcsolattartásra.
A hagyományos marketing-mix helyett, fő eszközének az interaktív marketinget tekinti. A fogyasztók elégedettségét így a folyamatos visszacsatolás segítségével közvetlenül tudják mérni. A kapcsolati marketingben az ügyleti marketinggel szemben kiemelt szereppel bír az alkalmazottak és a marketing viszonya, aminek következtében a belső marketing jelentősége is megnő. A fogyasztókkal kialakított tartós bizalmi kapcsolatok az árérzékenységet is nagy mértékben képesek csökkenteni. A kapcsolati marketing gyakorlati alkalmazása lehetővé teszi a vállalatoknak, hogy differenciált szolgáltatást nyújtsanak fogyasztóiknak, mellyel mindkét fél csökkenteni tudja az adott tranzakcióval kapcsolatos kockázatait.
Gyakorlati példa
Az erős vevői kötődés kialakulásának három fázisát határozhatjuk meg, melyeket eltérő célok jellemeznek
- Aki egyszer eljött hozzánk, jöjjön el másodszor is!
- A második vásárlás legyen az ügyféltudat kialakulásának első lépése!
- A törzsügyfél érezze a kivételes kapcsolat előnyeit!