1864-ben jelent meg A kémia korszerű elmélete (Die modernen Theorien der Chemie), amelyben már megjelenik egy 28 elemből álló táblázat. Meyer csoportosításának alapja nem az atomtömeg, hanem a vegyérték volt. 1868-ban már egy 57 elemből álló rendszert készített, de azt csak az orosz tudós periódusos rendszerének megjelenése után tette közkincsé.
"Már 1864-ben találtam olyan szabályszerűségeket, amelyek az addig különbözőnek tekintett kémiai elemcsaládokat ugyanabba a rendszerbe sorolták. Az atomsúlyok pontos meghatározása révén azóta a mostanáig felfedezett, kellőképpen ismert elemek is bekerülhettek ebbe a rendszerbe. Nemrégiben Mengyelejev mutatta meg, hogy ilyen elrendezés előállítható, ha az összes elem atomsúlyát, mindenféle önkényes válogatás nélkül, egyszerűen nagyságuk szerint egyetlen sorba rakjuk, a sort részekre osztjuk, s a részeket változatlan sorrendben fűzzük." - írja A kémiai elemek természete atomsúlyaik függvényében című cikkében 1870-ben.
Mengyelejevvel ellentétben Meyer sosem jutott el addig, hogy üres helyeket hagyott volna még fel nem fedezett elemek számára.
Link
- A periódusos rendszer története - http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_periodic_table