Ez a fordulat várható volt, hiszen a világban egyre több helyen bukkannak fel plágiummal vádolt szerzemények, melyeket a jövőben egyértelműen ki lehet majd szűrni.
A szoftver 2009-ben került nyilvánosságra, mikor a Time magazin egyik cikkében közölte: fény derült egy évszázadokkal korábbi irodalmi plágiumra. Thomas Kyd drámaíró ugyanis William Shakespeare-től merített II. Edward című drámája megírásához. A Pl@giarism nevű szoftver segítségével azonban a londoni egyetem irodalomprofesszorának, Sir Brian Vickersnek sikerült lelepleznie az évszázados csalást.
A plagizálás persze Shakespeare korában, és a mi időnkben is etikátlan cselekedetnek számít, jelenleg pedig tetten is érhető.
A plágium szó egyébként egy másik ember (szerző) munkájának terjesztését, megjelentetését jelenti anélkül, hogy feltüntetnénk a forrást, vagy, hogy a mű eredeti szerzője engedélyezte volna az átvételt. A kifejezés a latin plagiare szóból ered, mely eredetileg azt jelenti: hogy "gyermeket vagy rabszolgát rabolni". A plagizálás a lopás és a család büntettek családjába tartozik, és ne higgyük, hogy enyhébb azoknál, hiszen valakinek a szellemi termékét öncélúan használni nem minősül kisebb bűnnek, mint ha tárgyakkal tennénk ugyanezt. A szerzői jog is védi az alkotót, így a plágium törvénybe ütköző és büntethető cselekmény!
Hazánkban május 18-án a Tudásdepó-Tudásvásár keretében kapott nyilvánosságot a plágiumkereső szoftver. Ezzel együtt létrejött egy konzorcium a Budapesti Corvinus Egyetem, az Általános Vállalkozási Főiskola, a Műszaki Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Szent István Egyetem között, melynek célja a minőségi oktatás és az egyenlő esélyek megteremtése a képzéseken belül.
Ezzel együtt természetesen fontos cél a plágium kiszűrése, vagy éppen a plágiumgyanú eloszlatása, éppen ezért az intézmények létrehoztak egy nyilvános portált, mely az intézmények tudásanyagát tartalmazza. Itt érhető el a plágiumkereső szoftver is. A KOPI plágiumkereső szoftver nemcsak a szakdolgozatok, de a házi beadandók összehasonlítását is lehetővé teszi akár korábban elkészült munkákkal. De az oktatók kereshetnek a programmal a Wikipédián is. A dolgozatokat a diákok töltik fel, így lesz látható az esetleges egyezés, vagy a meg nem jelölt forráshasználat.
A szoftver továbbá lehetőséget nyújt az intézmények könyvtáraiban való elektronikus keresésre. Akár több adat szerint is lehet szűrni, többek között az is beállítható, hogy mely katalógusok, vagy gyűjtemények vegyenek részt a keresésben.