A Matematika, mint önálló tudomány
A Matematika tudománya a történelmi idők során jelentős változásokon ment át. A Sulinet Történelem és Matematika rovatai az elmúlt tanévben egy cikksorozatot jelentettek meg Matöri címmel. E sorozat cikkeinek áttanulmányozása hasznos tudást adhat a Matematika fejlődéséről. Ha szívesen foglalkoznál ezzel, akkor kattins ide!
Napjainkban a Matematikáról mint önálló tudományáról is többfajta vélekedés látott és lát napvilágot. Sokan nem tudják pontosan megtalálni a helyét a tudományok között. Erről a támáról készült egy - a középiskolák kilencedik osztályában tanítható - tananyag, ha meg akarsz ismerkedni vele, akkor kattints ide!
A matematika fogalomrendszere nagyon speciális, eltér más tudományokétól. Erről szól az előzőekben említett tananyag folytatása. Ha látni akarod ezt, akkor kattins ide!
Talán közismert, hogy a Matematika tudománya mára több tudományterületre szakadt szét. A teljességre törekvés igénye nélkül megemlítünk néhányat:
- algebra
- matematikai analízis
- számelmélet
- geometria
- kombinatorika
- valószínűségszámítás
- gráfelmélet
- algoritmuselmélet
A Matematika, mint segédtudomány
A Matematikában kidolgozott módszerek alkalmazása egzaktabbá, könnyebben leírhatóbbá teszi más tudományok anyagát is. Talán ez az oka annak, hogy a matematikai módszerek nagyon sok tudományban alkalmazást nyernek. Az alábbiakban néhány olyan cikkre és web-oldalakra hívjuk fel a figyelmeteket, amelyek az előző kijelentésünkre szolgálnak példaként.
- Simonovits András: Matematikai módszerek a dinamikus közgazdaságtanban, (Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1998. 311 old. )
- Matematikai módszerek a reakciókinetikában
- Matematikai módszerek a fizikában
- Geomatikai Közlemények
- Diszkrét matematikai módszerek az adatbányászatban
- Biofizika
- Logisztika matematikai modelljei
- Mit jelent egy elképzelés a képzőművészetben
Talán ez a - korántsem teljes - felsorolás is mutatja, hogy a matematikai módszerek napjainkra a természet-, a társadalom- és a műszaki tudományok területén egyaránt fontos szerepet kaptak.
A matematika a hétköznapokban
A köznapi beszédben sokszor a matematikát a fejszámolás képességével azonosítják.
Előfordul az is, hogy a logikusan gondolkodó emberre mondják azt, hogy matematikus elme. A számítógépek megjelenése óta sokan a matematikus és az informatikus, számítógép-tudós vagy számítástechnikus közé tesznek egyenlőségjelet. Az előzőek alapján talán megállapítható, hogy a hétköznapi interpretációk a matematika fogalmának valamilyen szempontból való leszűkítésével jönnek létre.