A matematikatörténet tanítása direkt módon nem szerepel a közoktatás tananyagában, de háttérismeretként, kiegészítő anyagként alkalmazva, érdekesebbé, változatosabbá tehetjük az innen vett témákkal az általunk tanított ismeretanyagot. A Sain Márton, Nincs királyi út! című műve alapján készült tananyag nagy mennyiségű, változatos ismerteket tartalmaz a matematikatörténet témaköréből. Az első részben kronológiai sorrendben mutatja be a tananyag az egyes kultúrák matematikai tudásanyagát és híres matematikusait. Ezután pedig az egyes tudományágak fejlődéstörténetének tárgyalása következik.
A következőkben híres matematikusok életrajzi adatai és képei között keresgélhetünk. A Naptár című részből megtudhatjuk, hogy az egyes hónapokban mely híres matematikusok születtek és haltak meg. Az Útikönyvek-ben a születésük helye szerint vannak csoportosítva a matematika nagyjai. Az alábbiakban az ebben az időszakban tanított témák közül választunk ki kettőt, és felhívjuk a figyelmet a hozzájuk kapcsolódó, a Nincs királyi út! oldalain található háttéranyagokra:
Halmazelmélet
- A halmazelmélet antinómiái
- A kezdetek
- Cantor (élete és munkássága)
- Cantor arcképe
- Venn (életrajzi adatok)
- Venn arcképe
Valószínűségszámítás
- A valószínűségszámítás fejlődése (áttekintés)
- Kolmogorov (élete és munkássága)
- Kolmogorov arcképe
Az itt kiragadottak természetesen csak példaként szolgálnak. Bármely témakörhöz kereshetünk itt matematikatörténeti anyagot, de hasznosabb lehet, ha e keresgélésre tanítványainkat is rávesszük. Kreatívabb, alkotóbb munkára ösztönözhetjük őket ezzel.