Ohm törvénye Excel-ből DVM-mel
Zsigó Zsolt
2004/11/29 08:00
2164 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Barkácsoló kedvű diákok, fizikaszertárak számára bátran tudom ajánlani a MASTECH által kifejlesztett nagyon olcsó, mégis sokoldalúan használható digitális voltmérőt, amely rendelkezik a számítógépes kommunikációhoz használható soros interfésszel is.

MAS 345

Higgyék el, nem vagyok a cég reklámügynöke, de mint felhasználó már igen sok helyre beépítettem, és még nem igen vallottam kudarcot vele. Ára disztribútoronként változó, de általában bruttó 20 000 Ft körül hozzá lehet jutni. A pontos típusszám MAS 345. Kb. 500 ms-os mintavételi ideje mellett hátránya volt, hogy csak a gyárilag mellékelt programmal kommunikál, és nem adnak hozzá műszaki leírást a kommunikáció módjáról. Nekem még a gyártó honlapján sem sikerült ilyet találnom. Nem adtam fel, így hosszas kísérletezés és tesztelés után sikerült megfejtenem a kommunikációs protokollt. Ennek ismeretében már írható hozzá tetszőleges méréskiértékelő program. Az alábbiakban a példa kedvéért bemutatott forráskód színtű program a műszeren kijelzett értéket jelenítheti meg egy számítógép monitorán, vagy egy LCD-kivetítővel akár egy egész osztály számára is bemutatható. Én hagyománytiszteletből, vagy a jobban követhető változásészlelés céljából, az analóg kijelzést választottam, de hozzáértők öt perc alatt átírhatják digitális változatú kijelzésre is.

A MAS 345 csatlakoztatása a számítógéphez

A készüléket a készülékhez mellékelt soros csatlakozó kábellel kell csatlakoztatni a számítógépünk egyik szabad soros portjához (COM1, COM2, .., COM4). Ha nem PS2 egerünk van, és soros modemet sem használunk akkor általában lefoglalhatjuk a COM1 portot. Amennyiben ez már foglalt, akkor az első szabad Com porthoz lehet csatlakoztatni a műszerünket. Ha véletlenül egy másik eszköz által már foglalt portra csatlakoztunk, akkor azt a programunk az első kapcsolódási kísérletnél jelzi és letiltja, ekkor keressünk egy valóban szabad portot. Az első sikeres csatlakozás után a program már tudni fogja, hogy melyik a szabad Com port. A mérésekhez a fentiek alapján kössük össze a mérőberendezést a számítógéppel. Ha 9 pólusú csatlakozó nincs a számítógép hátlapján, használjunk 25-ről 9-re átalakítót.

A Com port kiválasztása a programból a soros csatorna menüpont segítségével lehetséges.

A kiválasztást követően kapcsoljuk be a MAS 345 mérőberendezést, majd a mérés nyomógomb lenyomásával elindítjuk a mérést.

Az Ohm-törvény

A használhatóságot demonstrálandó bemutatom pl. az Ohm törvényének grafikus szemléltetését. A mérés elvi rajza az alábbi ábrán látható. Az elrendezés teljesen hagyományos, csak a feszültség és árammérés műveletét időben elcsúsztatom, így elegendő egy db. digitális voltmérő is. A változtatható feszültséget soros kapcsolásba kötött ceruza elemekből alakítottam ki.Miután a berendezést beüzemeltük Indítsuk el az EXCEL programot is. Mérjünk először feszültségértékeket az ellenálláson oly módon, hogy az elemekből kialakított feszültségszabályozó kapcsait végigkapcsolgatjuk egy krokodilcsipeszből és egy rugalmas vezetékből kialakított váltókapcsolóval. Minden mérés után rákattintunk a File menüpont Mérési adatok kivitele a vágólapra elnevezésű menüpontra, majd az EXCEL-re kapcsolva a megfelelő cellába beillesztjük a mérési eredményt.

A feszültségmérések után árammérőnek kötjük be a műszerünket, majd feszültségszabályozó kapcsait végigkapcsolgatva végigmérjük az ellenálláson keresztülfolyó áramértékeket. Ezeket szintén az EXCEL megfelelő celláiba exportáljuk és már csak a grafikonkészítés van hátra. Az eredmény, amelyet egy 247 Ohm-os ellenálláson mértem, a következő ábrán látható.

A program letölthető itt.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten