Őskor
Müller András
2002/08/31 16:34
7063 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Az emberré válás folyamatáról s az ősemberek mindennapjairól nagyon kevés megbízható adat áll rendelkezésre, s talán ez okozza, hogy ez az egyik legizgalmasabb történeti kor, amely mind a kutatók, mind az érdeklődők fantáziáját alaposan megmozgatja.

Törzsanyag

A paleolit és neolit kori életmód összehasonlítása

A paleolit az őskor első szakasza, amikor az életmódot alapvetően a vadászat, halászat, a gyűjtögetés határozta meg.

A művészetek eredete: Őskor
Mit is értünk alatta? Általában az államszervezet kialakulásával kezdődő történeti kort megelőző időszak művészetét jelenti. Szűkebb értelemben: őskőkori művészetet követő történelem előtti korok művészete Európában. Különböző korszakokra szokás bontani, úgymint: I.Újkőkor, II. Réz- és bronzkor, III. Vaskor.

Képkészítés mint mágikus cselekvés

Mozgókép az õskorban? Nem természetesen errõl szó sincs. De a (mozgó)képek létrehozása és használata mögött sokszor még mai is ugyanazok a szándékok rejtõznek, mint több tízezer évvel ezelõtt.

Kultuszhelyek az irodalomban

Hagyjuk most hátra az őskor nyirkos "barlangszentélyeit", és vegyük utunkat a középkor égbenyúló katedrálisai felé! A szentség immár nem "természetadta" kulisszák közt mutatkozik, hanem szorgos mesterkezeket dicsérő gigantikus kőmonstrumokban. Történelem előtti múltunk hozományai azonban lépten-nyomon kísértenek.

Az őskor ábrázolása az irodalomban

Darwin fellépése sok korábbi mitikus elképzelést parancsolt a színfalak mögé. Többek között így vált kérdésessé a szó szerint vett bibliai teremtéstörténet, s helyét lassan átvette az ember majomeredetének tudományos magyarázata.

Tudtad-e?

  • A kutatók (paleontológusok, etológusok stb.) egyik legnagyobb problémája, hogy nem áll rendelkezésükre kellő mennyiségű tárgyi lelet. Ezért egy-egy újabb lelet felfedezése teljesen felboríthatja a korábbi elméleteket, illetve a "hiányzó láncszem" megtalálása teljességgel igazolni képes a korábbi felvetéseket. 1920-ban találták meg a perdöntő australopithecus leletet, 2001-ben pedig Csádban egy olyan 7 millió éves maradványra bukkantak, mely az australopithecus ősének tekinthető, s így közel áll a majom és az ember közös őséhez.
  • Az ember anatómiai szempontból számos ponton közelebb áll a tengeri emlősökhöz, mint a vele rokon főemlősökhöz. A vízimajom-elmélet hívei azt feltételezik, hogy valamikor a csimpánztól való elválást követően (még az australopithecus-szá válást megelőzően) az emberszabásúak egy csoportja különböző véletlenek egybeesése folytán egy-kétmillió évet egy tenger övezte szigeten töltött. Emiatt tengerből szerezhette táplálékát, s így kezdett áttérni a tengeri emlős életmódra: elvesztette szőrzetét, két lábon járt, sós könnyeket sírt, erősen izzadt; anatómiailag: orra kiemelkedik, s orrlyukai lefelé néznek, erős szigetelő zsírpárnái vannak, az újszülötteknek pedig három hónapos korukig merülési reflexeik vannak. De időközben újabb geológiai események következtében ismét kapcsolatba került a sziget a szárazfölddel, s az emberszabású visszatért a szárazföldi életmódhoz. Az elméletet konkrét bizonyítékokkal még nem sikerült megnyugtatóan alátámasztani, de a kételyek sem szilárdabbak a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékoknál.
  • Egyszerre több hominidafaj hagyta el Afrikát, és a hosszú és veszélyes út után együtt telepedtek le Eurázsiában 1,7 millió évvel ezelőtt. Amerikai és grúz kutatók feltehetően megtalálták azoknak az egyedeknek a maradványait, akik elsőként keltek útra Afrikából az ismeretlen felé. A Grúziában talált leletek arról vallanak, miszerint őseinket nem a megnövekedett intelligencia indította erre a bátor lépésre, hanem az éhség űzte el őket szülőföldjükről.
  • Az őskori barlangrajzok tanulsága szerint a barlanglakó másként érzékelte a valóságot mint a korunk embere. A vadász részleteire bontva látta a gyors mozgást, a sebesen futó állatot, mint egy fényképezőgép vagy a filmfelvevő, míg nekünk már csak elmosódott, összegező látásérzeteink vannak róla.

Feladatok

  1. Mekkora területre volt szükség a paleolitikumban egy fő eltartásához? Miért csökkent ez a neolitikus korban?
  2. Milyen lényegi különbségek mutathatók ki az eszközhasználatban a paleolitikum és a neolitikum között?
  3. Sorolj fel fontos bronzlelőhelyeket Európában! (Miért található belőlük olyan "kevés"?)
  4. Miért jöttek létre az első kultikus (szent) helyek?
  5. Mi jellemzi a megszentelt teret?
  6. Mire való a templomok tornya?
  7. A régi babonás hit szerint hova, milyen helyre emelték a templomokat eleink?
  8. Mikor játszik az életünkben szerepet a "szent idő"?
  9. Milyen célt szolgáltak a barlangrajzok Zolnay Vilmos teóriája szerint?
  10. Milyen célokat szolgáltak az őskori barlangrajzok?
  11. Miért tulajdonít különös hatalmat a mágikus gondolkodás a képmásokna

Magyarázd meg az alábbi fogalmakat! Ahol lehetséges írj példát is!

  • cromlech /kromlech/
  • menhir
  • trilit /triliton/
  • dolmen
  • totemizmus
  • fetisizmus
  • monolit
  • nurhag /nurhagi/

Kapcsolódó linkek

Kisenciklopédia

Trébelt és poncolt geometrikus minták:

Trébelés = fémverés
domborítás, domború tárgyak előállítása fémlemezekből hideg úton, kalapálással.
Poncolás
fémtárgyak felületének díszítése ismétlődő, aprólékos mintával, melyet verőtőről kalapáccsal vernek rá a díszítendő felületre.
Mágia
mageia (g.) = varázslás. A vallástörténészek a mágiát a "valódi" vallásosságot megelőző fokozatnak tekintik. A természeti népek - így az ősember hitvilága - szerint létezik egy olyan láthatatlan erő, mely mindenütt jelen van és mindenütt érzékelhető. Ez nem természetfölötti erő - ahogy a modern ember feltételezi -, hanem valószerű és kézzelfogható az ősember számára
Fetisizmus
A feticio portugál szóból ered, mely a latin facticius = mesterséges, nem igaz melléknév főnevesült formája, melynek jelentése: bálvány. A fetisizmus pedig a tárgyak vallásos tiszteletét jelenti. Az őskori emberek a különböző fétisektől (pl. állatfogakból álló nyaklánc, indiánok orvosságos zacskója stb.) várták a sikert és a védelmet. Ez él tovább az ún. kabala-tárgyak használatában is.
Tabu (polinéz) tiltott.
A közösség és a kultusz szempontjából valamiféle tiltást tartalmazó szokás, norma pl. rokonházasság és vérfertőzés tilalma, kultikus tárgyak érinthetetlensége, a korábban kultikusan tisztelt állatok vadászatának és elfogyasztásának tilalma, a templom szentélyébe való belépés tilalma tabunak minősül. A tabuk szerepe eredetileg az, hogy megakadályozzák azt, hogy az a természetfeletti erő, amellyel az adott személy rendelkezik, a külső világgal való érintkezés során ne szenvedjen vagy ne okozzon kárt. Másrészt a tabu akár átmenetileg, akár tartósan titokzatos képességekkel töltheti fel, az embert.
Totemizmus az indián totem = rokonság szóból
A vallástörténészek a kultúra - tételes - vallás előtti korszakára vonatkoztatnak, amikor még az ember állatokkal vagy növényekkel rokonította magát. Az egyes csoportok az általuk tisztelt állattól - pl. medve, farkas, tehén stb.- eredeztették magukat.
Evolució
Az ember kialakulásának evolúciós útját Darwin vázolta fel 1859-ben megjelent művében, melynek címe: A fajok eredete természetes kiválasztás útján vagy a létért való küzdelemben előnyhöz jutott fajták fennmaradása.

Paleolitikum: (g.) palaiosz = régi + lithosz = kő fogalmakból. A 3 millió évtől a i.e. 8.ee-ig tartó időszakot paleolitikumnak vagy őskornak vagy csiszolatlan, pattintott kőkorszaknak nevezzük . Alsó, középső és felső szakaszra osztható fel.

Neolitikum: (g.) neosz = új + lithosz = kő kifejezésekből. A kőkorszak utolsó szakasza, azaz az újkőkor vagy - a kő megmunkálási technikája alapján-csiszolt kőkor, mely a i.e.10. ée.-3000 -ig tartott. Az időhatárok a helyszíntől függően változhatnak, hisz a legfejlettebb területeken már a Kr.e.8000 táján, a fejletlenebb területeken csak a i.e. 1500 körüli időkben beszélhetünk neolitikumról.

Domesztiká

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten