Közel négy évtizede folyik Budapesti Szolgáltató-, és Kézművesipari Szakképző Iskolában (1082 Bp., Práter u.31.) különféle szakmák képzése, oktatása. Az iskolába középiskolai végzettséggel, illetve érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők jelentkezhetnek.
A felvételizők az alábbi szakmák közül választhatnak: ötvös, vésnök, órás, fényképész, fogtechnikus, látszerész és fotócikk-kereskedő, becsüs. A képzések minden szakma esetében két évig tartanak, kivéve a fogtechnikusi szakmát, mert az három év alatt sajátítható el. Valamennyi szakon félév végén és év végén az elméleti és a gyakorlati tantárgyakból vizsgát kell tenni.
Az ötvös képzésen belül a tanulók az aranyműves, ezüstműves, cizellőr, drágakőfoglaló és lánckészítő mesterségek egyike mellett dönthetnek. Az első évben még több az elmélet, mint a gyakorlat, következő évben ez megfordul. A gyakorlat megszerzése iskolai tanműhelyben, vagy egyéni munkahelyen történik.
Tantárgyak
Szakmai ismeretek, anyagismeret és gyártástechnológiák, rajz, művészettörténet, munka és környezetvédelem, vállalkozási ismeretek. A feltételek és a tananyag ugyanez az órások és a vésnökök esetében is. A vésnökképzés a következő szakmai ágazatok szerint választható: szerszámvésnök, általános vésnök, díszítő vésnök
Aki fényképezni szeretne tanulni, heti egy elméleti és négy gyakorlati napon köteles részt venni. A gyakorlat műteremben zajlik. A fekete-fehér képkidolgozás mellett a színes labormunkákkal és s retusálás technikájával is megismerkednek a tanulók. A szakmai elmélet a következő tantárgyakat tartalmazza: fotótechnika, fotólabor és kidolgozás, fotótörténet, szakmai etika és fotójog, fényképész szakrajz, munka-és környezetvédelem, számlakészítés.
A fogtechnikusnak tanulók az első két évfolyamon kéthetes ciklusban vesznek részt az oktatásban. Ez azt jelenti, hogy két nap elméleti és nyolc nap gyakorlati órájuk van. A harmadik évfolyamon havi egy elmélet és a többi napon gyakorlati foglalkozást tartanak. Tantárgyak: szakmai gyakorlat, szakmai ismeret, anyagismeret, rajz, anatómia, ergonómia.
A legtöbb tantárgy a látszerész-fotócikk-kereskedő képzésen van. Ezek a következők: kereskedelmi és vállalkozási ismeretek, finommechanikai cikkek ismerete, geometria és fizikai optika, szemészeti alapismeretek, fotókémia, anyag és áruismeret, szakmai etika, környezetvédelem, szakrajz, fényképészeti ismeretek, fotólabor gyakorlat, gépi számlakészítési gyakorlat.
A képzések többsége a nappali képzésen túl beszámoltató rendszerű és esti képzésre is van lehetőség. A sikeres szakmai vizsga után a végzettséget igazoló bizonyítványt az Állami Szakmai Vizsgabizottság adja ki.
- További felvilágosítás: 314-2651/ 333-1762