- akárcsak a címszereplő, Robert Nye regénye is minden ízében életszagú történet. Félévszázados legenda válik tapinthatóvá az angol szerző és nem utolsósorban Wagner Kristóf, a vaskos humorú narrátor-famulus jóvoltából. Mítosz-feldolgozás, esetleg paródia - korántsem újdonság az irodalom és filmipar területén. Elég, ha csak az Artúr-mondakör számos bohózatát, mint a Mothy Python Gyalog galoppját, vagy Mark Twain Egy jenki Athur király udvarában c. regényét említem. Nem kímélték Arthurt, vagy a Kerekasztal lovagjait, de még mágusukat sem. Az ősz Merlint Robert Nye is tollhegyre tűzte más regényében.
Kortárs szerzőnk valódi újdonsága nem témaválasztásában, de a már meglévő anyagok elvetésében rejlik (lásd. Goethe Faustját, vagy Marlowe Doktor Faustusát). A legenda gyökeréig, annak eredetijéig hatol vissza - kifigurázva, egyben modern mítosszá formálva azt. Törekvése, hogy kiiktasson más alkotásokat, amik sajátos módon már közvetítették a történetet, ismerős lehet a közel múltban mozgóképi feldolgozásra került Drakulából. Coppola filmjében a több tucatszor kamerába játszott történet eredetijéhez, Bram Stoker regényéhez nyúlt vissza. A történelmi Doktor Johann Faustus, alias Georg Sabel humanista tudós, mások szerint sarlatán életét idéző Nye is ezt teszi.
Hiba lenne azonban mítoszromboló szándékot látni a Goethe óta sérthetetlen legenda megbolygatásában. Aktualizálás ez a javából - értékek szellemes átértékelése. Olvasóját az elképzelések felülvizsgálatára sarkallja, hiszen csak nézőpont kérdése, hogy azonos elemhalmazból hány féle mesét képes összeállítani legendák hőseiről a képzelet. Jelen esetben a mestert ironikusan szemlélő tanítványé, Wagneré.
Famulusunk minden tintába foglalt szava dokumentált anyag. Történetét át meg átszövik hitelesítést szolgáló anekdoták, helyszín- és időmegjelölések - történelmi tények intim közelségben. Klasszicisták kedvelt fogása,
Kármán József a Fanni hagyományait is dokumentumként kezelte, korában hitelesnek is tartották a fiktív leveleket. Hasonlóan nagy hitelesítési akciónak legutóbb a Blair Witch Project c. film kapcsán lehettünk tanúi.
Regény és legenda születésénél bábáskodhatunk Robert Nye Faustjában. Egyéni hangjával és jellegzetes XX. századi antihősével féktelenül élvezetes faustida.
Robert Nye: Faust