A Minisztérium a kiadvány elkészítésével a KFPT - Környezeti Nevelési és Kommunikációs Programigazgatóságot2 bízta meg - a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület és az Országos Közoktatási Intézet közreműködése mellett, összesen 13 közoktatási intézmény (általános iskola és középiskola) bevonásával. A kiadvány négy nagyobb fejezetet ölel fel. Az első részben bemutatásra kerül az egész világot átfogó ENSZ "Nevelés a fenntarthatóságért" évtizede programjától kezdve, a közoktatási törvény 2003. évi változtatásáig ívelő dokumentumsor, amely a környezeti nevelés és a fenntarthatóság érdekében történő oktató-nevelő munka iskolai megjelenésének szükségességét támasztja alá.
Az elméleti alapokkal és a jogi háttérrel megismertető bevezető után a második fejezet gyakorlati megközelítéseket tartalmaz. Abban segíti az olvasót, hogy megtalálja a környezeti nevelési program - a tanintézmények előtt már jól ismert - pedagógiai programban elfoglalt helyét, elkészítésének javasolt lépéseit, ajánlott szerkesztési vázlatát stb.
Bizonyára akadnak olyan iskolák, amelyek egy közvetlenül követhető mintára támaszkodnának leginkább saját környezeti nevelési programjuk elkészítésekor. Számukra a harmadik fejezetben a budapesti Trefort Ágoston Gyakorló Iskola teljes iskolai környezeti nevelési programját mutatjuk be. Természetesen a közölt mintaprogramból mindenkinek körültekintően kell kiválasztania a számára könnyen értelmezhető, követhető és adaptálható részeket.
További ötletek, javaslatok a környezeti nevelési program egyes fejezeteihez címmel a negyedik fejezet, - noha terjedelmi korlátok miatt nem tartalmazza teljes egészében az összes (pl. falusi, kisvárosi, nagyvárosi-lakótelepi, külvárosi általános vagy középfokú) intézményre kidolgozott környezeti nevelési programot, de azokból - oly módon emeli ki a leghangsúlyosabb, mintaként használható összetevőket, részeket, hogy a programkészítéskor valamennyi iskolának hasznára váljék, s ezzel is érzékelteti a programok sokszínűségét. Így aztán ki-ki megtalálja benne saját iskolája adottságaihoz, jártasságához és felkészültségéhez igazodó részleteket.
Valamennyi beérkezett és a lektorok által elfogadott mintaprogram megtalálható lesz az Oktatási Minisztérium (OM), a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM), a Környezeti Nevelési és Kommunikációs Programigazgatóság (KöNKomP), a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület (MKNE) és az Országos Közoktatási Intézet (OKI) honlapján. A kiadvány végén fellelhető irodalomjegyzék, illetve a hasznos honlapok felsorolása még inkább hozzájárul ahhoz, hogy további információkat, segítőket, kiadványokat találjon minden környezeti nevelési programja elkészítésén fáradozó pedagógus.
- A Segédlet teljes terjedelmében olvasható az Oktatási Minisztérium honlapján.
- Az általunk felhasznált kép forrása