WUS (Windows Update Services)
A helyzet az, hogy SUS2 nem lesz, helyette viszont egy új nevű terméket kapunk, a WUS-t. 2004 tavaszától a bétatesztelők már használhatják az eddig elkészült verziókat, jómagam is kipróbáltam már tesztkörnyezetben és élesben egyaránt. Ahogy már említettem, a Microsoft jelenlegi tervei szerint 2005 első negyedévében kész lesz az RTM, a 2004-es év vége felé egy publikus bétát is kiadtak. A terméken erősen látszik a fejlődés, több fájó ponton is javítottak, és több olyan új megoldás is belekerült, amelyek miatt tényleg egyszerűbb beüzemelni és sokrétűbben lehet használni is. A szolgáltatásait tekintve bizonyos szempontokból közeledik az SMS-hez, bár azért nyilván továbbra sem ennek kiváltása a cél. Nézzünk egy felsorolást először a WUS és a SUS viszonyáról alap (és hangsúlyozom, tervezett) tulajdonságairól:
- Fut továbbra is Windows 2000/2003 Serveren
- Nem "piszkít" bele a SUS életébe, mert a SUS továbbra is használható lesz a WU szerverekkel
- A WUS is kiszolgálhatja a SUS-t egy hierarchiában
- Lesz a SUS frissítéshez migrációs eszköz
A WUS a következő termékeket frissítheti (természetesen az összes jövőbeni Microsoft terméken kívül):
- Windows 2000 SP3-tól felfelé mindegyik Windows
- Office XP SP2 és Office 2003
- SQL 2000 és MSDE 2000,
- Exchange Server 2003
A WUS platform/támogatási követelményei:
- Windows 2000 SP3 (Server: SP4) és későbbiek
- Windows XP RTM és későbbiek
- Windows Server 2003 és későbbiek
- Minden nyelvi változat (beleértve a MUI-kat is)
A működéssel kapcsolatban három fontos újdonságot mindenképpen kibontanék. Az első a telepítés és eltávolítás, azaz a WUS nemcsak telepíteni tud majd, hanem a megfelelő csomagokat el is távolítja a rendszerből. Ezt nyilván támogatnia kell majd a csomagoknak is és valószínűleg visszafelé nem is lesz kompatibilis, de azért kifejezetten szimpatikus ötlet. A második újdonság nagyobb ívű, hiszen ezzel vége az AD monopóliumnak, mert a WUS maga is képes lesz összegyűjteni a megcélzott számítógépeket és mi magunk tetszőleges csoportokba rakhatjuk majd ezeket a WUS felületén. Tehát a Helyi/Csoportházirend támogatás Active Directory környezetbe (Client side lists) megmarad, de kibővül a WUS-sal készíthető csoportokkal, AD nélküli környezetbe (Server-side lists). A csoportok kialakítása azért is fontos, mert lesz lehetőség beállítani azt, hogy bizonyos frissítéseket, csak bizonyos csoportokra telepítsen. A harmadik újdonsághoz passzol a következő kép, melyen látható, hogy a telepítendő frissítések leszedése ezentúl az ún. feliratkozásokon (Subscription) keresztül valósul meg. Ezekből természetesen többet is készíthetünk, és mindegyiken belül szűkíthetünk termékek szerint (azaz nem kell leszedni pl. a Windows 2000-es frissítéseket, ha nincs rá szükség) és (feledve a kritikus frissítések egyhangúságát), igencsak kibővített kategóriák állnak rendelkezésre. Az utóbbi két újdonság miatt kicsit alaposabban meg kell majd terveznünk a WUS működési körülményeit, de jóval többet is profitálunk majd ezeken a lehetőségeken keresztül.
Maga a letöltés is több fázisú, először csak a katalógus jön le, amely egy lista formájában látható, és amelyből választhatunk (akár többszörös kijelöléssel is), hogy melyeket szeretnénk letölteni. A frissítések (sorok a listában) mellett apró ikonokkal jelzi az állapotot (megjelenítve, letöltve, engedélyezve) a WUS, de lekérdezésekkel állapot, dátum és frissítési kategória szerint is megjeleníthetünk egyéni listákat. Nagyon jó ötlet az is, hogy a WUS rendelkezik egy ún. "indító kereséssel", azaz képes előre megvizsgálni, hogy a mely javítások léteznek már a frissítendő kliensen. A frissítés teljesítését időkorláthoz (deadline) is köthetjük, azaz ha egy általunk megjelölt ideig nem települ az adott javítás, akkor az időkorlát eljövetelekor mindenképpen fog. A Csoportházirend opciói szintén erősen bővülnek, jelenleg tíznél tartunk, és olyan lehetőségeink lesznek, mint pl. a kliensek kapcsolódási periódusának hangolása vagy a nem admin jogú felhasználók értesítése. Kifejezetten tetszetős megoldás még a WU kliens automatikus frissítésének megoldása központilag, valamint az egyelőre csak szkriptből elérhető ún. "Big Red Button" frissítési metódus is, de a különböző jelentések, visszajelzések megoldása is szenzációsan részletes lett. Lesz mit tanulnunk, az biztos.