Naptárak pro és kontra
A 2000. év rendkívüli szökőévvé nyilvánítására azért került sor, mert XIII. Gergely pápa 1580-ban még nem láthatta előre, hogy 420 év múlva - naptárreformja ellenére - megint "eggyel több" lesz a napok száma. Ő ugyanis kimondta, hogy azok az évszázad évszámok, amelyeknél az első két számjegy néggyel osztható, nem lehetnek szökőévek. (1600 után 2000 lett volna az első ilyen esztendő.)
Krisztus előtt 46-ban 365,25 napban állapították meg az év terjedelmét, mondván, ennyi időre van szüksége a Földnek, hogy megtegyen egy fordulatot a Nap körül. Ettől kezdve volt minden negyedik esztendő szökőév. Mivel azonban a Napév 365,2422 napig tart, az évszázadok folyamán ismét eltolódtak az évszakok. A XVI. századra a naptári tavasz kezdete (március 21.) már tíz nap késésben volt és ezáltal egyre közelebb került a nyárhoz. Ezért XIII. Gergely pápa 1580-ban elhatározta, hogy újabb naptárreformmal korrigálja a római Julianus-naptár hibáját. 1582-ben rendeletet bocsátott ki, amely előírta, hogy - a felesleges napok kiiktatása végett - 1582. október 4-i, csütörtöki napját követően a péntek október 15-e legyen. Ezáltal tíz nap "kitöröltetett".
A pápa ekkor rendelte el azt is, hogy évszázadot jelölő évek, amelyek első két számjegye néggyel osztható, ne legyen szökőév.
Minden a legnagyobb rendben lett volna a Gergely-naptár körül, ha a csillagászok később nem végeztek volna újabb számításokat. Bebizonyították, hogy a 2000. évnek is szökőévnek kell lennie, jóllehet az első két számjegy osztható néggyel. Annyit azonban hozzáfűztek, hogy az ő számításuk sem teljesen hibátlan, ám az eltérés azonban annyira csekély, hogy csak 3 300 év múlva tesz majd ki egy egész napot.
Középkori írásokban azt olvashatjuk, hogy a szökőév alapjában véve haszontalan év. Ezért ajánlották is, hogy szökőévben senki ne vállalkozzék fontosabb dologra - ne építkezzen, ne ültessen növényeket. Paraszti naptárakból azt is megtudhatjuk, hogy a szökőévek mindig hideg esztendők, nincs rajtuk áldás, ne számítsunk jó termésre és még a jószág sem növekszik úgy, ahogy azt szeretnénk.