Tájpusztulás = elsivatagosodás?
Huszár Tamás
2003/11/17 22:08
7782 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Az ember környezetátalakító tevékenysége egy sor új földrajzi fogalmat eredményezett. Tájdegradáció, tájpusztulás, elsivatagosodás, környezetrombolás, dezertifikácó. Miről beszélünk egyáltalán? Nézzünk erre egy klasszikus példát!

Tájpusztulás - tájdegradáció

Erősen pusztuló badland felszín Az ember a természetet a történelmi idők kezdete óta alakítja. Az átalakítás mértéke időben és területenként különböző volt, általánosságban azonban azt mondhatjuk, hogy a természeti tájak megváltoztatása az utóbbi kétszáz évben gyorsult föl igazán. Persze már az ókorban is léteztek jelentős természetátalakító mesterséges tevékenységek, például erdőirtás, csatornák építése, amelyek nagyobb területen éreztették hatásukat. A természet nem tudott a beavatkozásra megfelelő választ adni (legyen az regenerálódás vagy az új viszonyoknak megfelelően a táj átalakulása), így az adott terület elértéktelenedett.

Ezek a folyamatok azonban csak előfutárai voltak az ipari forradalom óta egyre gyorsuló ütemben és egyre agresszívebben lejátszódó változásoknak. Napjainkban az ember természetátalakító tevékenysége globális mértékűvé vált, s ezzel együtt járt az, hogy egyes területeken a táj felhasználhatóságának, termőképességének vagy stabilitásának mértéke drasztikus mértékben csökkent. A XX. század második felében egy sor ezzel kapcsolatos földrajzi fogalom látott napvilágot. Egyik ilyen fogalom a tájdegradáció, azaz a tájpusztulás.

Bár a fogalmat magyarázó egyes definíciók kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól, mindegyik hangsúlyozza a táj értékének (legyen az bármilyen típusú) csökkenését, és azt, hogy ezek emberi hatásokra következnek be. A tájpusztulás leginkább olyan területeken jelentkezik, amelyek kevésbé számítanak stabilnak, azaz ahol már az eredeti viszonyok kisebb mértékű megváltozása vészesen veszélyezteti a táj ökológiai egyensúlyát. A tájdegradáció azonban mindenütt megnyilvánul, ahol az emberi beavatkozások (valamint a természetes tájváltozási folyamatok) meghaladják a táj ökológiai tűrő-, valamint regenerációs képességét.

Mégis milyen formában jelentkezik a tájdegradáció? Leginkább a termőföld mezőgazdasági értékének csökkenésében (hiszen ez közvetlenül érinti a területen élő lakosságot) szokták kifejezni a tájdegradáció mértékét, azonban a folyamat ennél sokkal bonyolultabb és sokrétűbb. Az emberi tevékenység a természetes vagy közel természetes állapotú tájakat igen változatos módon képes pusztítani. A termőföld-kapacitás csökkenésén túl egyértelmű jele a pusztulásnak a biológiai sokféleség (diverzitás) csökkenése, illetve egyes, az új viszonyoknak jobban ellenálló, tágtűrésű, egyébként tájidegen fajok tömeges (invázív) megjelenése. Ez utóbbi folyamat súlyosságát a biológusok nem győzik kellőképpen hangsúlyozni

Elsivatagosodás - dezertifikáció

Kiszáradó fa a sivatag szélén

A tájdegradáció egyik jellemző és igen súlyos változata az elsivatagosodás, az ún. dezertifikáció. Tulajdonképpen nem sivataggá alakulásról van szó. Helyesebb lenne a táj elsivárosodásának olyan mértékéről beszélni, ami már sivatagi körülményekre emlékeztető állapotokat alakít ki. A sivatagosodást a természetes okokra (is) visszavezethető éghajlatváltozás mellett a helytelen területhasználat váltja ki. Természetesen olyan területeken jelentkezik, ahol a párolgás mértéke meghaladja a lehulló csapadék mennyiségét.

Ide tartozik elsősorban Afrika északi része, Ausztrália nagy része, Észak-Amerikában az USA DNy-i része és Mexikó számos területe, Közép-Ázsia hatalmas térségei, valamint Európában elsősorban a Földközi-tenger melléke. Nem tartoznak a dezertifikáció által veszélyeztetett területek közé a térítői öv zonális sivatagai, vagy a szárazföldek belsejében, a hegyekkel elzárt medencékben kialakult sivatagok, hiszen azok természetes úton alakultak ki.

A Száhel

A félsivatagi növényzetet a pusztulás fenyegeti

A dezertifikáció azaz az elsivatagosodás által leginkább érintett és veszélyeztetett terület az ún. Száhel övezet. A Száhel Észak-Afrikának az a sávja, ahol a szavanna éghajlat átmegy a sivatagi klímába. Ez persze már önmagában is egy instabil zónát sejtet, hiszen a sivatagokkal szomszédos területek klímája, ami, még ha olyan állandóan működő éghajlati "motorok", mint a passzát szél irányítják, pusztán természetes okokból is változhat. A természetes klímamódosulás hatásait azonban sokszorosan fölerősítik az emberi hatások.

A Száhel övezet alapvető problémája a hetvenes években tetőzött, amikor a Szahara déli pereme több száz kilométert tolódott délre, azaz a szavanna öv irányába. Ennek fő oka a területen időtlen idők óta itt élő nomád állattartó törzsek lélekszámának hirtelen emelkedése. A népességnövekedést nem követte a gazdálkodás alkalmazkodása a megváltozott viszonyokhoz. A vándorló állatok kitaposták azt a maradék növényzetet is, amit legeletlenül maguk után hagytak. Mivel az itt élő törzsek szemében mai napig az állat a legfőbb érték, a megnövekedett népességgel együtt abnormális méretűre duzzadt az állatállomány, annak minden környezetromboló hatásával együtt. Ebbe beletartozik a növényzet teljes leirtása.

Az elsivatagosodáshoz hozzájárult a szokatlan mértékű aszályok sorozata, azonban a nyolcvanas években az időjárás nedvesebbre fordulása sem hozott alapvető javulást a környezet állapotában. Az életmód, gazdálkodás és természeti környezet közötti bonyolult kölcsönhatások következtében egy ökológiai csapdahelyzet alakult ki a Száhel övezetben, melyből csak alapvető szemléletváltozással lehet mindenki számára kielégítő kiutat találni. A megoldás nem csak a helybéliek feladata.

Linkek

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten