A VNC-t évekkel ezelőtt kezdte kifejleszteni az AT&T Laboratories. Pár éve a fejlesztő csapat és az AT&T útjai szétváltak, azonban a project töretlenül fejlődik, jelenleg a 4.0 verziónál tart. A VNC jelentése Virtual Network Computing, az angol nyelvű honlap a www.realvnc.org címen érhető el, ahonnan le is tölthetjük a program különböző változatait. Vágjunk bele rögtön a közepébe, nézzük, mire és hogyan is használhatjuk ezt a remek szoftvert!Első lépések: Telepítés és programindítás
A WinVNC egy VNC kiszolgáló, ami lehetővé teszi bármely Microsoft Windows operációs rendszer távvezérlését bármely VNC ügyféllel. Mivel a legtöbb Windows változat egyidejűleg csak egy bejelentkezett felhasználó számára szolgáltat grafikus felületet (szemben a Unix környezetekkel, ahol egyidejűleg több felhasználó is használhat saját grafikus munkakörnyezetet), ezért a WinVNC csak az éppen futó Windows asztal átvételét támogatja, és nem nyit új munkaasztalt, mint például a Citrix termékek, vagy a Windows terminálszerver. Így minden csatlakozó VNC ügyfél ugyanazt a munkaasztalt fogja látni, illetve kezelni!
A WinVNC futtatható bármely Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/2003 és a jövőbeni Windows operációs rendszeren, anélkül, hogy lecserélné bármely rendszerállományt, vagy szüksége lenne valamilyen egyedi futtatókörnyezetre. Ez egy szabványos Win32 alkalmazás, amely egyszerűen akár a Start... menüből is indítható, és ugyanilyen egyszerűen be is zárható.
Futtatható szolgáltatásként is, ebben az esetben lehetővé teszi, hogy távolról bejelentkezzünk, még akkor is, ha az asztal éppen zárolva van. A program készítői azt javasolják, hogy ha lehet, a WinVNC programot ebben a módban futtassuk. A következőekben ennek a mikéntjéről lesz szó.
Telepítés
A WinVNC telepítése és használata egyszerű:
1. Indítsuk el a WinVNC telepítő programot.
2. A telepítő feltesz néhány kérdést, amelyek a telepítést befolyásolják, mint például a célkönyvtár, ahová a VNC összetevők lesznek bemásolva, vagy a Start... menübe kerülő bejegyzések. A telepítőprogram mindig telepíteni fogja a VNC viewer ügyfélprogramot, és választhatóan telepíti a WinVNC kiszolgálót. Hogy ez megtörténjen, jelöljük be a megfelelő választómezőt!
A telepítés végén a telepítő felajánlja, hogy szolgáltatásként beregisztrálja a WinVNC kiszolgálót, és el is indítja. Ha azt nem kérjük, később mi magunk is megtehetjük, vagy egyszerűen csak úgy futtatjuk, mint bármely más alkalmazást.
A WinVNC használata Indításkor a WinVNC egy VNC logót tartalmazó ikont tesz a tálcára, amelyen a jobb egérgombbal kattintva a következő menüt kapjuk: Properties - A "User Properties", azaz a felhasználói beállítások párbeszédpanelt jeleníti meg, amely lehetővé teszi a felhasználó számára a WinVNC felhasználónkénti beállítását. Add New Client - Itt van lehetőségünk kapcsolatot kezdeményezni a "listening" módban működő VNC ügyfelek felé. Az ügyfél nevét vagy IP címét kell beírnunk, amelynek listening portjára (alapértelmezés szerint az 5500-as portra) megpróbál majd kapcsolódni a VNC kiszolgálónk. A 3.3.5-ös verziótól kezdve az alapértelmezett porttól eltérőt is megadhatunk :portszám formában, közvetlenül a név vagy az IP cím után. Az így létrehozott kapcsolatok megosztott kapcsolatként lesznek kezelve. Bővebben lásd a -connect kapcsoló leírását. Disconnect All Clients - Ez megszakítja a kapcsolatot az összes csatlakozó ügyféllel. About WinVNC - Megtudhatjuk kiszolgálónk verziószámát. Close VNC - Bezárja a kiszolgálót. Ha az egérmutatót a tálcán levő ikon fölé visszük, megjelenik gépünk IP címe, amennyiben rendelkezik ilyen címmel. Erre a címre kapcsolódhat egy VNC megjelenítő, amely bármely platformon futhat, akár windowson, akár linuxon, vagy PocketPC-t futtató okostelefonon, vagy egy PalmOS PDA-n. A következő részben sorra vesszük a részletes beállításokat.