A határon túli magyar intézmények képviselői is megoszthatták egymással szakmai tapasztalataikat, módszereiket a szegedi Tehetségpont rendezvényen. A Tehetségpont-hálózat több mint 900 intézményt számlál, intézmények és civil szervetek egyaránt csatlakoztak a kezdeményezéshez.
A program célja, hogy felkutassa és támogassa a fiatal tehetségeket, szerte a Kárpát-medencében. Romániában 32, a Vajdaságban 21, a Felvidéken 13, Kárpátalján pedig 3 Tehetségpont alakult az utóbbi években. A Tehetségpontok képviselői Szegeden gyűltek össze, hogy a tehetséggondozás módszereiről, lehetőségeiről és a felmerülő kérdésekről folytassanak szakmai eszmecserét. Ezt a közös munkát segíti a most megjelent kötet, mely a Kárpát-medence intézményeiben használt jó gyakorlatokat tartalmazza. A Géniusz-könyvsorozat 26. kötete az Európai Tehetségpont gondozásában került kiadásra. A Kárpát-medencei Tehetségnapon közel 50 intézmény képviselője vehette át a legjobban működő tehetséggondozó intézményeknek odaítélt "Akkreditált Kiváló Tehetségpont" címet. Ezzel Magyarországon és a határon túl már meghaladja a 200-at az átgondolt, minőségi szakmai programot működtető, felkészült pedagógusokkal dolgozó tehetségpontok száma. A Nemzeti Tehetségpont munkatársai helyszíni szaktanácsadással és képzések szervezésével járulnak hozzá, hogy a tehetséges fiatalok a nekik legjobban megfelelő támogatásban részesülve bontakoztathassák ki képességeiket határon innen és túl.
A Tehetségnapot megelőzően, október 24-25-én Közép-Európa tehetséggondozó szakemberei tartottak két napos munkamegbeszélést Szegeden, az Európai Tehetségközpont szervezésében. A Budapesti Európai Tehetségközpont működését 2012. július 1. és 2012. november 30. között a Nemzeti Tehetség Alap pályázata támogatja.
A pályázat az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Wekerle Sándor Alapkezelő által meghirdetett NTP-EU-M-12 kódszámú pályázati támogatásból valósul meg.
A Kárpát-medencei tehetséggondozás jó gyakorlatai című tanulmánykötet ide kattintva ingyenesen letölthető. A szerkesztő ajánlása ide kattintva olvasható.