I. Akik a valószínűségszámításban járatosak, nem lepődnek meg azon, hogy több híres matematikus született a téli hónapok valamelyikében. Néhányat itt is megemlíthetünk közülük:
December
Bolyai János (1802. december 15. - 1860. január 27.)
A geometria forradalmát előidéző magyar matematikusóriás, aki "semmiből egy új, más világot teremtett".
Pólya György (1887. december 13. - 1985. szeptember7.)
A matematika nagyon sok területén végzett kutatásokat. Legjelentősebb eredményeit azonban a problémamegoldás elméletében és gyakorlatában érte el.
Szász Ottó (1884. december 11. - 1952. december 19.)
Az ő neve kevéssé ismert még a matematikai közéletben is, pedig jelentős tudományos tevékenységet folytatott a matematikai analízis különböző területein.
Charles Babbage (1791. december 26. - 1871. október 18.)
A nagy angol tudós és feltaláló nevét elsősorban a számítógép megalkotására vonatkozó tervei miatt szokták emlegetni.
Giovanni Ceva (1647. december 7. - 1734. június 15.)
Az olasz matematikus a nevét viselő tétel miatt kerülhet szóba a geometriaórákon. Ez nem véletlen, hiszen az élete nagy részét e tudományterület tanulmányozásával töltötte.
Január
Marie Ennemond Camille Jordan (1838. január. 5. - 1922. január 22.)
A francia matematikus neve a matematika sok területén felbukkan. A halmazok mérésének problémájával is foglalkozott, egy mérték és több matematikai tétel viseli a nevét.
Joseph-Louis Lagrange (1736. január 25. - 1813. április 10.)
Munkássága átfogja szinte az egész XVIII. századi matematikát. Nevét őrzi - többek között - a véges csoportokra vonatkozó a csoportelméleti Lagrange-tétel.
Sir Isaac Newton (1643. január 4. - 1727. március 31.)
A nagy angol tudós nevét a közvélekedésben elsősorban fizikusként szokták emlegetni, pedig jelentős munkát végzett a matematika terén is.
II. A karácsonyfát
vásárolni induló férjeket gyakran bocsátják útnak a feleségeik azzal, hogy szép, formás fát hozzanak.
Az asszonyok formásnak gondolják azt a fenyőfát, amelyre ránézve a két oldala jelentősen különbözik egymástól?
Meg tudnánk fogalmazni "matematikus módon", hogy milyen is az a formás fa?
A definícióban biztosan szerepelne, hogy a fa elölnézete tengelyesen szimmetrikus. (Ha kisgyerekekkel fenyőt rajzoltatunk, akkor ők is a tengelyes szimmetriát célozzák meg rajzaikban.)
A hívő emberek a téli ünnepek környékén gyakrabban mennek el a templomokba.
Ott gyakran találkozhatnak a különböző korok templomépítészetének gyöngyszemeivel.
A rózsaablakokon forgásszimmetriát és középpontos szimmetriát is felfedezhetünk. (A képen a párizsi Notre Dame déli rózsaablaka látható.)
A szegedi Fogadalmi Templom (Dóm) elölnézeti képén az összes korábban említett szimmetria fellelhető.
A télen eső hó sok örömet okoz a szánkózóknak, síelőknek, hógolyózóknak és téli túrázóknak egyaránt. Gondolnánk azt, hogy a havat alkotó kristályok mikroszkopikus vizsgálatakor gyönyörű szimmetriákra lelhetünk?
Sokan vannak olyanok, aki egy jégvirágos ablaküvegen órákat tudnak gyönyörködni. Az ő kedvükért következzen itt most néhány kép!
Ezeken a fotókon is megfigyelhetünk szimmetriákat. A korábban említetteken kívül az eltolásra vonatkozó szimmetria jeleit is láthatjuk.
Az előzőekben csak felvillantottunk néhány gondolatot, ami a tél, a karácsony és a matematika kapcsolatára vonatkozott. Aki szeretne elmélyedni a téma részleteiben, megteheti, ha elolvassa az alábbi kapcsolódó cikkeket.
Tarcsay Tamás