A lényeg
Szögezzük le az elején: a mentés célja mindig a visszaállítás, ezért legyen a mentés igazi próbája a visszaállítás, mert ha nem győződünk meg a visszaállítás helyességéről, semmire nem megyünk a többéves, szorgos munkával felhalmozott médiákkal. A Windows 2000 Server és a Windows Server 2003 egyaránt tartalmaz egy grafikus felületű mentő- és visszaállító programot, amelyet a legegyszerűbben az ntbackup paranccsal indíthatunk a Start/Run menüpontból. Amit - általában - minimálisan célszerű mentenünk:
- System State (5 komponenst jelent, a COM+ osztály regisztrációs adatbázist, a rendszerindító fájlokat, Bizonyítványszolgáltatások adatbázisát, a címtár-adatbázist és a SYSVOL könyvtár tartalmát)
- Felhasználói környezet adatai (profil, home mappa, stb.),
- Felhasználók számára megosztott közös mappák tartalma
- IIS "partíció": a web- és ftpszerverünk állományai
- Exchange adatbázisok és naplóállományok
- Speciális állományok (pl. alkalmazások környezeti beállításai)
Az NTBackup az adatokról ún. árnyékmásolatot (azaz egy másodpéldányt) készít, ezzel létrehozza a merevlemez akkori tartalmának pontos másolatát a megnyitott vagy a rendszer által éppen használt fájlokkal együtt. A felhasználók természetesen eközben is hozzáférhetnek a számítógéphez bárminemű adatvesztés veszélye nélkül.
Ötféle biztonsági másolat készíthető a mentés típusa alapján:
- Biztonsági másolat. A biztonsági másolat az összes kijelölt fájlt átmásolja, de nem jelöli meg a fájlokat, hogy biztonsági mentés készült róluk (más szóval nem törli az archiválandó attribútumot). A másolás akkor hasznos, ha normál és növekményes biztonsági mentés között akar biztonsági mentést készíteni a fájlokról, mivel a másolás nem befolyásolja ezeket a biztonsági mentéseket.
- Napi biztonsági mentés A napi biztonsági mentés az összes kijelölt, a napi biztonsági mentés napján módosított fájlt átmásolja. A biztonsági mentést a rendszer nem jelöli a fájlokon (más szóval az archiválandó attribútumot nem törli).
- Különbségi biztonsági mentés A különbségi biztonsági mentés során a rendszer az összes olyan fájlt átmásolja, amely a legutóbbi normál vagy növekményes biztonsági mentés óta keletkezett vagy módosult. A biztonsági mentést a rendszer nem jelöli a fájlokon. A normál és különb-ségi biztonsági mentés kombinációjának a használatakor a fájlok és mappák helyreállításához egyaránt szükséges a legutolsó normál és a legutolsó különbségi biztonsági mentés.
- Növekményes biztonsági mentés A növekményes biztonsági mentés csak a legutolsó normál vagy növekményes biztonsági mentés óta létrehozott vagy módosított fájlokról készít biztonsági mentést. A biztonsági mentés végrehajtását a rendszer jelöli a fájlokon (más szóval törli az archiválandó attribútumot). A normál és a növekményes biztonsági mentés kombinációjának a használatakor az adatok helyreállításához egyaránt szükséges a legutolsó normál és az összes növekményes biztonsági mentés.
- Normál biztonsági mentés A normál biztonsági mentés az összes kijelölt fájlt átmásolja, és az összes fájlon jelöli a biztonsági mentés végrehajtását. Normál biztonsági mentés esetén az összes fájl helyreállításához mindössze a biztonsági mentés fájl vagy szalag legutolsó példánya szükséges. A legelső biztonságimásolat-készlet elkészítésekor általában normál biztonsági mentést kell végrehajtani.
A mentéseinket időzíthetjük, illetve ütemezhetjük is, ezek beállításait a program Scheduled Jobs füle alatt tehetjük meg.