Egy új eszköz beszerzése mindig nagy boldogsággal tölti el az ember szívét. Egy új mp3-lejátszó, digitális fényképezőgép, videokamera vagy éppen külső winchester vagy DVD-író szinte már napi használati eszközünk is lehet. Nagy örömmel használjuk ezeket mindaddig, amíg csatlakoztatni nem kell a számítógépünkhöz. A kábel sosincs kéznél, illetve hiába is mobil az eszköz, a vezeték gúzsba köti. A kikötött eszköz aztán hosszú percekig tétlenségre kárhoztatik, mert igencsak lassú az adatátvitel. A megoldást hamar keresni kezdték.
Az első igazán nagy sebességű adatátvitelt lehetővé tevő megoldást az Apple fejlesztette ki. Ezt 1999-ben mutatta be az Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) 1394 szabvány néven. Ez a Firewire (magyarul tüzes drót) névre is keresztelt csatoló tulajdonképpen egy nagy teljesítményű soros busz, vékony csavart kábel, 6 lábú csatlakozóval.
A csatoló alakjára több szabvány is született, ezért figyelni kell a vásárlásnál. A hivatalos FireWire logó is látható a képen.
Előtte is születtek persze megoldások.
A párhuzamos port után a SCSI csatolók akkor nagynak tűnő 40 Mbps adatátviteli sebességet tettek lehetővé, de nem biztosították a működés közbeni csatlakoztathatóságot és leválaszthatóságot. A még lassúbb soros port leváltására megjelent az USB, ami már nagyobb szabadságot adott: működés közben is lehetővé tette az eszközök illesztését és leválasztását. A sebessége viszonylag alacsony lett, a ma még elterjedtebb USB 1 szabványos eszközök maximálisan 12 Mbps-os adatátvitelre képesek.
A FireWire ezzel szemben 400 Mbps sebességű adatátvitelt tesz lehetővé, maximum 4,5 m hosszú kábelen. Több eszköz használatára is gondoltak a tervezők: 63 tartozék egyidejű csatlakoztatására van mód.
Napjainkban főleg a számítógép és digitális kamerák összekapcsolásához használják a FireWire-t. Ennek elsődleges oka, hogy a digitális rögzítésű videóeszközöket gyártók, élükön a Sonyval, szinte azonnal ellátták felvevőiket FireWire kimenettel. A nevet a Sony ugyan átkersztelte i.Link névre, de ez csak megnevezési különbség.
Az IEEE 1394 csatlakozó megjelent az alaplapokon is, a házak némelyike már az USB-hez hasonlóan homlokfronti aljzatot is tartalmaz a hátlapi mellett.
A PCMCIA csatolós FireWire-kártyák többsége minden szabványos aljzatra felkészített.
Az operációs rendszerek készítői is gyorsan reagáltak: a Microsoft a Windows 98 Second Edition kiadásában már támogatja ezt a szabványt, és a Linux-változatok alatt is megszülettek a megfelelő kezelők.
Az 1394 megjelenése előtt körülményes volt nagy multimédia fájlokat hordozni: ma már elegendő kiírni egy FireWire csatlakozós külső winchesterre, majd leválasztani az akár működő gépről a tárat, aztán azt egy másik, akár működő gépre azonnal lehet csatlakoztatni.
A megbízható külső CD-, de főleg a DVD-írók ideje is elérkezett ezzel. A nagy adatfolyam-sebesség garantálható az író számára a FireWire-portnak köszönhetően.
Az USB 2 időközben már 480 Mbps-os sebességet is lehetővé tett, viszont az IEEE 1394 szabvány fejlesztése sem állt le: a közeljövőben várható rövid vezetékek esetén a 0,8 Gbps vagy 1,6 Gbps nagyságú átviteli sebesség elérése.
Végül egy kis összehasonlítás a csatolókról:
- IDE (Integrated Device Electronics) leggyakrabban lemezmeghajtókhoz használt párhuzamos csatolóeszköz. A vezérlőelektronika magában a meghajtóban van, nem igényel külön illesztőkártyát.
- SCSI (Small Computer System Interface) a szkázi néven ismert nagysebességű párhuzamos csatolóeszköz. Leginkább belső winchesterek csatlakozója, régebbi típusú asztali szkennerek is használják.
- USB (Universal Serial Bus) soros csatolóeszköz, amely maximum 127 eszköz csatlakozását teszi lehetővé. Az elterjedtebb 1.0 szabványa 12 Mbps, a 2.0 pedig 480 Mbps maximális elméleti átviteli sebességet tesz lehetővé.
- IEEE 1394 (másképpen FireWire vagy i.Link) nagysebességű soros csatolóeszköz. Maximum 63 eszköz csatlakoztatását teszi lehető, 400 Mbps-os sebességgel. Leginkább multimédiás külső egységek esetén használják, például videokamera, de újabban egyéb nagy sebességű eszközök is: merevlemezek, DVD-írók, nyomtatók.
A felhasználó kényelmét persze az szolgálná, ha nem is kellene vezeték két eszköz között. Erről legközelebb szólunk.