Útleírások, földrajzi munkák
Farkas Zoltán
2005/03/02 21:32
1470 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Az útleírások a régi korok egyik legszínesebb írásos forráscsoportját jelentik. Kereskedők, katonák, szerzetesek, zarándokok, diákok járták Európát és vetették papírra élményeiket, tapasztalataikat. E műfaj legfontosabb jellemzőit mutatja be írásunk.

Az útleírás, bár voltak ókori előzményei, a középkorban vált igazán népszerű műfajjá. Az első útleírások megszületését teljesen hétköznapi, gyakorlatias célok ösztönözték. Az arab kereskedők, hogy saját maguk és kollégáik számára biztonságosabbá tegyék az utazást, írásban foglalták össze a távoli vidékekre vezető vállalkozásaik tapasztalatát. Feljegyezték, milyen vidékeken át vezetett az útjuk, milyenek az arra felé lakó népek, mivel foglalkoznak, milyen szokásaik vannak, hogyan viszonyulnak az idegenekhez, milyen ajándékokat kedvelnek. Beszámoltak az utazókra leselkedő veszélyekről, a jó és rossz szálláshelyekről, s mindezek alapján tanácsokat is adtak műveikben. Bizony, egy-egy ilyen információ élet- és vagyonmentő lehetett akkoriban. Az útleírások népszerűségét az is növelte, hogy a soha útra nem kelők számára - márpedig a középkor és a koraújkor népességének döntő többsége ilyen volt - ezek az írások nyitottak ablakot a világra.

Az útleírások segítségével soha nem látott helyek, minden képzeletet felülmúló állatok és kalandos események egész sora bontakozott ki az olvasók előtt. Akik nem tudtak olvasni, azok szájhagyomány útján, elbeszélésekből ismerhették meg e történeteket. Természetesen napjainkban már egészen másért fontosak ezek a források, amelyek az akkor élt embereket térben, a ma élőket időben is messzire kalauzolják. Ezekben a beszámolókban olyan információk maradtak fenn, amelyek más írott forrásokból, azok jellege miatt teljességgel hiányoznak. Az utazók a saját szemükkel, a saját értékítéletük alapján, az általuk megismert mikrovilágból, és a velük történt eseményekből általánosítva adnak képet az egyes területekről, népekről, eseményekről. Az útelírások igen szubjektív alkotások, ez hibájuk, de erényük is egyben. Ha az útleírásokat történelmi ismereteink gyarapítására szeretnénk felhasználni, igen komoly forráskritikai felkészültségre van szükségünk.

  • Ismétlés

: Korábbi írásaink segítségével átismételheted a forrásértékről, valamint forráskritika céljáról és legfontosabb módszereiről szerzett ismereteidet!

Az igazság kiderítéséhez ugyanis nemcsak az úti beszámoló szerzőjéről, és művének keletkezéséről kell minél több háttérinformációt összegyűjtenünk, de nem árt a művet más egykorú, vagy legalább közelkorú, azonos területről szóló útleírásokkal (már amennyiben rendelkezésünkre állnak ilyenek), illetve más típusú forrásokból szerzett ismereteinkkel összevetni. Az útleírások mindegyike egyedülálló alkotás. Még ha bizonyos nevezetes események, épületek, híres személyek több ilyen munkában szerepelnek is, még sincs két egyforma nézőpontú, tartalmú, értékítéletű útleírás. És az útleírások szubjektivitása ezen a ponton válik erénnyé. A szerzők ugyanis sok esetben a mindennapok történelmének olyan apró morzsáit, töredékeit illesztették be művükbe, amelyek sehol máshol nem találhatók meg a történeti forrásokban, és amelyek e művek nélkül teljesen elvesztek volna. Különösen értékesek azoknak az utazóknak az írásai, akik művelt, érdeklődő világszemlélettel tekintettek környezetükre. Ők általában nem elégedtek meg közvetlen tapasztalataik és benyomásaik leírásával, hanem igyekeztek feltárni egyik-másik jelenségnek az okát, törekedtek a helyi hagyományok, múltra vonatkozó ismeretek felderítésére is. Ennek köszönhetően műveikben a tényleges útleírás szinte háttérbe szorul írásaik kultúrtörténeti, történelmi mondanivalójával szemben.

Feladat

Készíts útleírást! Ha ismeretlen helyen jársz, például kirándulni mész, próbáld meg leírni utazásod tapasztalatait! Igyekezz mindent úgy megörökíteni, hogy mások minél jobban elképzelhessék, merre jártál, mi minden történt veled! Útleírást egy általad gyakran megtett útról is készíthetsz. Iskolába, vagy rokonaidhoz menet próbáld megtalálni azokat a dolgokat, amelyeket utazásodról érdemesnek tartanál lejegyezni. Igyekezz felfedezni az utadba eső érdekesebb épületek történetét! Meglátod, hogy egy információgazdag útleírás elkészítése nem is olyan kis munka, de megéri a fáradságot. Járj nyitott szemmel, mert az unalomig ismertnek hitt utak is tartogathatnak meglepetéseket!

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten