A Vistában egy speciális alkalmazás, a Windows Automated Installation Kit (WAIK) részeként elérhető ún. ximage áll a rendelkezésünkre a .wim-ek kezeléséhez, amelynek alapvető műveletei (pl. APPEND, APPLY, CAPTURE, DELETE, DIR, EXPORT, INFO, SPLIT, MOUNT(RW), UNMOUNT, stb.) a parancssorból adhatóak ki (tehát GUI eszköz nincs). Az Ximage persze WinPE alól is használható lesz.
Természetesen a WIM támogatása széleskörű lesz, a Vista Setup-ján kívül natívan támogatja a Windows Deployment Services (amely a RIS utódjának szánják és az ismertetése külön "megérne egy misét") valamint az SMS v4 is. Essen néhány szó a WAIK-ról is, amely egyébként majdnem teljesen ugyanazokból az összetevőkből áll, mint a korábban a rendszerépítők által használt OEM Preinstallation Kit (OPK) utódja, azzal a különbséggel, hogy most már az üzemeltetők számára is elérhetővé válik, és akár a hálózaton keresztüli telepítést is elvégezhetjük vele (viszont a WinPE hiányozni fog a csomagból). Ami még fontos tudnivaló az (elő)telepítések témájában az az, hogy a Vistában és a "Longhorn" Server esetén egyaránt lényeges szempont volt a moduláris felépítés, azaz a telepítő eszközökkel (pl. majd a képen látható WSIM-mel) nagyon részletesen szabályozhatjuk majd, hogy mely komponensek kerülhessenek fel a végleges rendszerbe.
A harmadik - rendszergazdáknak számára szintén hangsúlyos - témakör a már működő operációs rendszerek központi kezelése, az események naplózása ileltve az automatizálás.
A WFP utódja
A Vistában a Windows Resource Protection (WRP) technológia lesz hivatott arra, hogy a rendszerállományok, rendszermappák és a regisztrációs adatbázis védelmét megoldja, azaz a nemkívánatos - akár szoftveres akár a felhasználó által tett - változási kísérleteket negligálja. A WRP biztosítja hogy csak az elvileg megbízható Windows Installer legyen képes a felsorolt elemeken változtatni.
Eseménynapló
A különböző események leírása a Vistától kezdve változik, hiszen az XML formátumba történő naplózás több és jobban követhető információ tárolását teszi lehetővé. Ezenkívül van még egy fontos újdonság ebben a részben, ugyanis a Task Managerrel karöltve az Event Viewer automatikusan képes eseményfüggő taszkokat futtatni. Az Event Viewer egyébként ezt a lehetőséget leszámítva is erősen megváltozott, lehetőségünk van pl. központosítani (átirányítani) a naplózást, emellett bonyolult, többszörös lekérdezéseket is végrehajthatunk illetve nagyon látványos és sokatmondó nézeteket faraghatunk a képernyőnkre.
Automatizálás
Az unalmas, ismétlődő feladatok elvégzése helyett a Vistában számtalan feladatot automatizálhatunk a következő komponensek segítségével:
- Minden lényeges dolgot, amit a GUI-n elvégezhetünk, megtehetjük a parancssorból is, mert az XP-hez képest megint emelkedett a parancsok száma
- Task Scheduler - felhasználófüggő taszkfuttatás, szimultán futtatás vizsgálat, automatikus taszk futtatás az üresjáratokban, beállítható verziófüggőség, a futtatási jogosultságok címtárban tárolása (ergo a jelszóváltozás követés nem gond többé) = mind-mind új opció!
- Web Services for Management (WS-Management) - az R2-ben debütáló ipar sztenderd, a távoli hardver/szoftver eszközök kezeléséhez, ergo a Vista hálózaton keresztüli üzemeltetéséhez (szkriptek, kontroll szoftverek, stb.).